Kazimierz Frąckiewicz Radzimiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Frąckiewicz na Radziminie Radzimiński herbu Brodzic (ur. 1 marca 1638[potrzebny przypis] w Wilnie, zm. 1693) – podskarbi nadworny litewski od 1689, marszałek Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1682, 1688 i 1693 roku, starosta krewski i lidzki.

Pełnił także urzędy podczaszego mińskiego, ciwuna wieszwiańskiego, podkomorzego, wojskiego i podstarościego lidzkiego.

W 1674 roku był elektorem Jana III Sobieskiego z powiatu lidzkiego[1]. Poseł na sejm 1685 roku z powiatu lidzkiego[2]. W 1690 przyczynił się do wstrzymania obrad sejmu. Był fundatorem klasztoru karmelitów w swych dobrach żołudkowskich i klasztoru bazylianów w Uszaczy.

Fragment z kroniki rodzinnej:

Roku 1636 miesiąca awgusta dnia 9 wziołem w stan małżeński jeymść Pannę Klonowską Stolnikównę Połocką w Wilnie. Błogosław Boże w Troycy jedyny nam wszystkim.

Michał Frąckiewicz Radzymiński Stolnik Połocki Laus Deo.

Z łaski Naywyższego w Wilnie w Gospodzie Urudzianskiego urodziła mi żona syna dnia l marca w nocy prędko przed godziną 9 roku 1638, na zayutrz po pełni pod znakiem Panny. A iż uroczystość świętego Kazimierza przypadła we czwartek, on się urodził w poniedziałek, przeto mu na imię Kazimierz dano.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • [1] (Kronika rodzinna)


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Suffragia Woiewodztw, y Ziem Koronnych, y Wielkiego Xięstwá Litewskiego, zgodnie na Naiaśnieyszego Jana Trzeciego Obránego Krola Polskiego, Wielkiego Xiążęćiá Litewskiego, Ruskiego, Pruskiego, Mázowieckiego, Zmudzkiego, Inflantskiego, Smolenskiego, Kijowskiego, Wołhynskiego, Podolskiego, Podláskiego, y Czerniechowskiego Dáne między Wárszawą á Wolą / Dnia Dwudziestego pierwszego Máiá / Roku 1674, [b.n.s.]
  2. Robert Kołodziej, Litewski sejmik generalny w Słonimiu na tle sytuacji w Rzeczypospolitej przed sejmem 1685 roku, w: Res Historica, nr 40 (2015), s. 108.