Klasika Primavera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klasika Primavera, hiszp. Clásica Primavera – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Hiszpanii, w regionie Kraju Basków, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i jest zaliczany do kategorii 1.1.

Wyścig odbył się po raz pierwszy w roku 1946 i organizowany jest co rok. W latach 1948-54 roku wyścig nie odbył się. Rekordzistami pod względem zwycięstw w klasyfikacji generalnej są Hiszpanie: Eusebio Velez, Federico Echave i Alejandro Valverde - po trzy triumfy.

Pierwsze trójki[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgRokPierwszeDrugieTrzecie
1946ESP Dalmacio LangaricaESP Miguel LizarazuESP Francisco Expósito
1947ESP Miguel PobletESP José López GandaraESP Julián Berrendero
1948-1954 nie rozgrywano
1955ESP Hortensio Vidaurreta GarcíaESP Jesús LoroñoESP Carmelo Morales
1956ESP Cosme Barrutia IturriagoitiaESP Jesús Morales ErostarbeESP Antón Barrutia Iturriagoitia
1957ESP Emilio Cruz DíazESP Carmelo MoralesESP Francisco Moreno Martínez
1958ESP Antonio KarmanyESP Jacinto UrrestarazuESP Jesús Davoz Gorrotxategi
1959ESP Roberto MoralesESP Carmelo MoralesESP Francisco Moreno Martínez
1960ESP Carmelo MoralesESP Felipe AlberdiESP Antonio Karmany
1961ESP Julio San Emeterio AbascalESP Miguel MuruagaESP Roberto Morales
1962ESP Francisco GabicaESP Eusebio VélezESP Antón Barrutia Iturriagoitia
1963ESP Eusebio VélezESP José Antonio MomeneESP Manuel Martín Piñera
1964ESP Eusebio VélezESP Rafael Carrasco GuerraESP José Pérez Francés
1965ESP José Pérez FrancésESP Luís OtañoESP Ramón Sáez
1966ESP Antonio Gómez del MoralESP José Antonio MomeneESP José Pérez Francés
1967ESP Antonio Gómez del MoralESP José Manuel LópezESP Jorge Mariné
1968ESP Eusebio VélezESP Domingo PerurenaESP Salvador Canet García
1969ESP José Manuel LasaESP Antonio Gómez del MoralESP José Manuel López
1970ESP Carlos EcheverríaESP Joaquim GaleraESP Jesús Aranzabal
1971ESP Domingo PerurenaESP José Manuel LópezESP Agustín Tamames
1972ESP José Gómez LucasESP José Luis AbilleiraESP Agustín Tamames
1973ESP Miguel María LasaESP José Luis AbilleiraESP Ventura Díaz
1974ESP Andrés OlivaESP Domingo PerurenaESP José Luis Abilleira
1975ESP Antonio Martos AguilarPOR José Martins FreitasESP José Antonio González Linares
1976ESP José Enrique Cima PradoESP Francisco Javier Elorriaga IturriagagoitiaESP Eulalio García Pereda
1977ESP Vicente López CarrilESP José Enrique Cima PradoGDR Klaus-Peter Thaler
1978ESP Domingo PerurenaESP Jesús Suárez CuevaESP Eulalio García Pereda
1979ESP Miguel María LasaFRA Dominique SandersESP Jesús Suárez Cueva
1980ESP Juan Fernández ESP Miguel María LasaESP Pedro Vilardebo
1981ESP José Luis López CerrónESP Eulalio García PeredaESP Vicente Belda
1982ESP Jesús Suárez CuevaESP Eulalio García PeredaESP Juan Fernández
1983ESP Juan Fernández ESP Juan-Carlos AlonsoESP Marino Lejarreta
1984ESP José Luis Navarro MartínezESP Jesús Rodríguez MagroESP Felipe Yáñez
1985ESP Federico EchaveESP José RecioESP Iñaki Gastón
1986ESP Federico EchaveESP Marino LejarretaGER Peter Hilse
1987ESP Julián GorospeESP Federico EchaveESP Marino Lejarreta
1988DEN Jørgen V. PedersenGER Peter HilseESP Vicente Ridaura
1989ESP Marino LejarretaESP Álvaro PinoESP Federico Echave
1990ESP Iñaki GastónESP Jesús MontoyaESP Marino Lejarreta
1991ESP Jesús MontoyaESP Julián GorospeESP Jon Unzaga
1992ESP Federico EchaveESP Mikel ZarrabeitiaESP Iñaki Gastón
1993ESP Jon UnzagaESP Pedro DelgadoESP Fernando Escartín
1994ESP Melchor MauriESP Jesús MontoyaMEX Raúl Alcalá
1995FRA Laurent JalabertSUI Mauro GianettiESP Fernando Escartín
1996SUI Mauro GianettiSUI Pascal RichardLAT Pēteris Ugrjumovs
1997ESP Mikel ZarrabeitiaFRA Laurent JalabertFRA Stéphane Heulot
1998ESP Roberto HerasGER Udo BöltsESP Daniel Clavero
1999ESP Roberto HerasITA Davide RebellinESP David Etxebarria
2000(Wikidata:Q717) Unai EtxebarriaGER Udo BöltsESP Roberto Heras
2001ESP Igor AstarloaITA Eddy MazzoleniITA Gianni Faresin
2002ESP Ángel Vicioso(Wikidata:Q717) Unai EtxebarriaESP David Etxebarria
2003ESP Alejandro ValverdeESP Samuel SánchezDEN Nicki Sørensen
2004ESP Alejandro ValverdeITA Eddy MazzoleniGER Jens Voigt
2005ESP David EtxebarriaITA Damiano CunegoESP Aitor Osa
2006ESP Carlos SastreITA Damiano CunegoESP Joaquim Rodríguez
2007ESP Joaquim RodríguezESP Alejandro ValverdeITA Matteo Bono
2008ITA Damiano CunegoESP Alejandro ValverdeFIN Kjell Carlström
2009ESP Alejandro ValverdeESP Egoi MartínezESP José Herrada
2010ESP Samuel SánchezESP Igor AntónLUX Fränk Schleck
2011FRA Jonathan HivertESP David López GarcíaBEL Nick Nuyens
2012ITA Giovanni Visconti ESP Alejandro ValverdeESP Igor Antón
2013POR Rui Costa ESP Pablo UrtasunESP Alberto Contador
2014ESP Pello BilbaoESP Gorka IzagirreESP David Belda
2015ESP José HerradaRUS Jewgienij SzałunowESP Carlos Barbero
2016ITA Giovanni Visconti ESP Gorka IzagirreESP Sergio Pardilla
2017ESP Gorka IzagirreCOL Wilmar ParedesPOR Rui Vinhas
2018CRC Andrey AmadorESP Alejandro ValverdeCOL Wilmar Paredes
2019COL Carlos BetancurCOL Carlos Quintero ESP Eduard Prades

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]