Koń łotewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koń łotewski

Koń łotewskizaprzęgowy koń ciepłokrwisty pochodzący z Łotwy. Istnieje też typ wierzchowy – łotewski koń gorącokrwisty.

Jest to silne i wytrzymałe zwierzę, chętne do współpracy. Jest spokojne i zrównoważone. Jest koniem średniej wagi. Ma dosyć dużą głowę, elegancką i muskularną szyję, skośnie ułożone, potężne łopatki. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, grzbiet prosty, zakończony proporcjonalnym, umięśnionym zadem. Rasa ta posiada mocne, krótkie nogi, z wykształconymi stawami, twardymi kopytami. Maści: kara, karogniada, gniada, czasem kasztanowata. Wysokość w kłębie: 150–160 cm.

Łotewski koń gorącokrwisty[edytuj | edytuj kod]

Jest to cięższy koń gorącokrwisty w typie wierzchowym, używany dawniej do pracy w gospodarstwie. Obecnie, dzięki ostrej selekcji na dzielność, otrzymano konie mocne i wszechstronnie użytkowe[1].

Historia rasy[edytuj | edytuj kod]

Konie te pochodzą od małych koni roboczych krajów bałtyckich, tzw. klepperów, krzyżowanych po I wojnie światowej z końmi oldenburskimi, kłusakami orłowskimi, końmi hanowerskimi oraz groningerami[1].

Pokrój[edytuj | edytuj kod]

Głowa duża o prostym profilu, szyja mocna i dosyć długa. Kłąb płaski i szeroki, kłoda beczkowata, zad mocny, szeroki i lekko ścięty. Kończyny świetnej jakości, stawy duże i dobre, kopyta mocne. Masywne, długie i skośne łopatki. Grzbiet często długi i miękki. Maść najczęściej gniada, kasztanowata i kara. Wysokość w kłębie ok. 162 cm[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Galopuje.pl: Koń łotewski
  2. Galopuje.pl: Łotewski koń gorącokrwisty

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c zob. Martin Haller: Rasy Koni. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1997. ISBN 83-7073-121-X.