Kościół św. Franciszka z Asyżu w Hervartowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Franciszka z Asyżu w Hervartowie

Kościół św. Franciszka z Asyżu – kościół obrządku rzymskokatolickiego we wsi Hervartov w powiecie Bardejów na Słowacji. Jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w tym kraju.

Zbudowany został na przełomie XV i XVI w., zapewne w 1500 r. Drewniany, budowany na zrąb z belek z drewna cisowego, z wieżą konstrukcji słupowej, stanowi klasyczny przykład gotyckiej architektury sakralnej Zachodnich Karpat. Dachy nad nawą i prezbiterium, namiotowy dach wieży oraz trzon wieży kryte gontem, ściany nawy i prezbiterium oraz podstawy wieży i jej nadwieszonej izbicy szalowane pionowymi deskami. Na kalenicy dachu nawy ośmioboczna wieżyczka sygnaturki.

Wewnątrz gotycki, malowany ołtarz skrzydłowy z lat 1460-1470 i obraz pt. "Ostatnia Wieczerza" z 1653 r. Na stropie cenna polichromia z 1596 r. Malowidła na ścianach, nieco młodsze, pochodzą z 1665 r. i przedstawiają m.in. walkę św. Jerzego ze smokiem.[1]

Wraz z szeregiem innych drewnianych świątyń w słowackich Karpatach w 2008 r. kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gutek František, Jiroušek Alexander: Slobodné kráľovské mesto Bardejov, Agentúra SÁŠA, Košice 2014, s. 42-43, ​ISBN 978-80-89696-01-7

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]