Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu
2434/A z dnia 22 grudnia 1932[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Giecz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Jana Chrzciciela w Gieczu

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia

Położenie na mapie gminy Dominowo
Mapa konturowa gminy Dominowo, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu”
Położenie na mapie powiatu średzkiego
Mapa konturowa powiatu średzkiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu”
Ziemia52°19′10″N 17°21′49″E/52,319444 17,363611

Kościół świętego Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu – jeden z dwóch kościołów rzymskokatolickich we wsi Giecz, w powiecie średzkim. Należy do dekanatu kostrzyńskiego.

Jest to świątynia drewniana wzmiankowana w 1240 roku, obecna została wybudowana po pożarze w 1717 roku, kilkakrotnie była restaurowana. Przy budowli został odkryty fragment muru świątyni przedromańskiej wybudowanej z kamienia polnego. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII stulecia. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia ze szkoły wielkopolskiej, pochodzący z XVII wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Franciszek Jaśkowiak: Województwo poznańskie. Przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo "Sport i Turystyka", 1967, s. 77. (pol.).