Kościół św. Michała Archanioła w Mentonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Michała Archanioła
w Mentonie

Basilique Saint-Michel-Archange
Ilustracja
Dzwonnica kościoła górująca nad historycznym centrum miasta
Państwo  Francja
Miejscowość Mentona
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
bazylika mniejsza
• nadający tytuł
od 1999
Jan Paweł II
Wezwanie św. Michała Archanioła
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Mentonie”
Ziemia43°46′37,2″N 7°30′25,7″E/43,777000 7,507139

Kościół św. Michała Archanioła w Mentonie - barokowy kościół katolicki wzniesiony w latach 1639-1653 w miejscowości Mentona na Lazurowym Wybrzeżu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Inicjatorem budowy kościoła był książę Monako Honoriusz II, który zamówił jego projekt u Lorenzo Lavagni. 27 maja 1619 w obecności księcia oraz biskupa Vintimille Nicoli Spinozy został uroczyście położony kamień węgielny. Ze względu na specyficzne położenie kościoła na stoku wzniesienia właściwe prace budowlane rozpoczęły się dopiero 20 lat później, a w 1653 budynek został otwarty dla wiernych, chociaż formalne poświęcenie miało miejsce dopiero w 1675.

W 1701 według projektu Emmanuela Cantone'a została wybudowana dzwonnica kościelna - najwyższy budynek w mieście (53 metry). Jeszcze do 1819 trwały prace na fasadzie budynku, zachowujące pierwotnie planowany styl barokowy. Od czerwca 1961 budynek posiada status zabytku. W 1999 papież Jan Paweł II podniósł kościół do rangi bazyliki mniejszej. We wnętrzach kościoła od 1949 odbywają się koncerty muzyki poważnej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół wzniesiony jest na planie krzyża łacińskiego w stylu barokowym. Jest jednonawowy, czteroprzęsłowy. Fasada budynku jest bogato dekorowana pilastrami i płaskorzeźbami, boczne ściany nie są zdobione. Najwyższym punktem kościoła jest dzwonnica zwieńczona hełmem.

Wnętrze budynku jest wyłożone marmurem i dekorowane pilastrami. W marmurowym ołtarzu głównym w kościele znajduje się malowana drewniana figura św. Michała zabijającego smoka z 1820. Do nawy przylegają kaplice boczne, ufundowane przez bogate rodziny z Mentony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]