Lazurowe Wybrzeże

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lazurowe Wybrzeże
Lazurowe Wybrzeże – widok na Èze i Przylądek Ferrat w pobliżu Nicei.
Plaża na Lazurowym Wybrzeżu – Półwysep Giens na wschód od Tulonu
Cassis – widok z Cap Canaille

Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d’Azur), znane także jako Riwiera Francuska – odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji (region Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe) (PACA), rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschodnich przedmieściach Marsylii), aż po granicę włoską. Jej stolicą jest Nicea[1][2].

Jest to największy region turystyczny Francji, który odwiedza około 10 mln turystów rocznie. Początki turystyki w tym obszarze sięgają początków XIX w. Zimą przyjeżdżali tu przede wszystkim bogaci Francuzi i Anglicy. Podczas okresu międzywojennego turyści pojawiali się także coraz częściej w lecie. Po II wojnie światowej na całym wybrzeżu powstała intensywna zabudowa dla celów wypoczynkowych: hotele, mariny, kąpieliska i kasyna[3].

Nazwy Lazurowe Wybrzeże użył po raz pierwszy francuski pisarz Stéphen Liégeard, który w 1887 wydał książkę zatytułowaną właśnie La côte d’azur, w której opisuje swoją podróż pd Lazurowym wybrzeżu od wschodnich krańców Marsylii do granic Genui. Za to Anglicy używali już wcześniej i nadal używają określenia Riviera (do której też wliczają część włoską wybrzeża) lub French Riviera (Riwiera Francuska)[4].

Nicea jest największym miastem regionu z położonym 20 km na wschód Monako i Cannes ok. 35 km na zachód. Region słynie z pięknych plaż i ciepłej wody o lazurowej barwie, oraz umiarkowanego i łagodnego klimatu. Najlepszy czas na zwiedzanie i wypoczynek to: maj-wrzesień. Od października do kwietnia można korzystać z licznych tras wędrownych, czy w pobliskich Alpach Nadmorskich uprawiać sporty zimowe[1][2].

Najważniejsze ośrodki Lazurowego Wybrzeża to (z zachodu na wschód):

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lazurowe Wybrzeże. lazurowyprzewodnik.pl. [dostęp 2024-02-21].
  2. a b Lazurowe Wybrzeże. prowansja.pl. [dostęp 2024-02-21].
  3. Lazurowe, Wybrzeże, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-01-12].
  4. La Côte d'Azur : ça commence et s'arrête où ?. france3-regions.francetvinfo.fr. [dostęp 2024-02-21].