Cerkiew św. Mikołaja w Mawrowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Mikołaja w Mawrowie
Црква Св. Никола Летен
Ilustracja
Widok cerkwi przy wysokim stanie wód
Państwo

 Macedonia Północna

Miejscowość

Mawrowo

Wyznanie

prawosławne

Kościół
Wezwanie

św. Mikołaja

Położenie na mapie Macedonii Północnej
Mapa konturowa Macedonii Północnej, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja w Mawrowie”
Ziemia41°39′37,0328″N 20°44′06,3578″E/41,660287 20,735099

Cerkiew św. Mikołaja w Mawrowie (mac. Црква Св. Никола Летен, pot. Потопената црква[1], pol. Zatopiona cerkiew) – ruina prawosławnej cerkwi św. Mikołaja zlokalizowana w północnomacedońskiej wsi Mawrowo (gmina Mawrowo-Rostusza, połoski region statystyczny).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia stanowi jedną z głównych atrakcji Parku Narodowego Mawrowo. W 1953 została zalana wodami sztucznego zbiornika (budowa rozpoczęła się w 1952), zbudowanego na potrzeby elektrowni Mawrowo. Ze względu na zmienny poziom wód sztucznego jeziora, w różnych okresach i porach roku budynek pozostaje zalany lub stoi na suchym lądzie. Od początku XXI wieku, z uwagi na suszę, z reguły pozostaje dostępny dla zwiedzających, którzy nadal się tutaj modlą i zapalają świece[2].

Obiekt o skromnej formie został zbudowany w 1857 (lub 1850[3]) na ówczesnych polach wsi Mawrowo. Wzniesiono go z marmuru i granitu, wraz z marmurowym ołtarzem oraz ikonostasem (zachowanym) i ikonami autorstwa Dicho Zografa. Ikony i inne elementy wyposażenia przeniesiono do nowej cerkwi pod tym samym wezwaniem, położonego nieco na północ od zatopionej. W początku XXI wieku planowano otoczenie świątyni murem, który zapewniłby jej ochronę przed wodami jeziora, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Później zaprezentowano projekt koncepcyjny rewitalizacji terenu, stworzony przez studio „Teatrix” ze Skopje, którego celem jest ożywienie pamięci o budowli, odtworzenie jej i zaadaptowanie na centrum kulturalne[2].

Amerykański portal „Huffington Post” umieścił cerkiew na liście najpiękniejszych opuszczonych świątyń świata[2][1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]