Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Alaquàs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia WNP w Alaquàs
Iglesia de la Asunción (Alaquàs)
ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Miejscowość

Alaquàs

Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia WNP w Alaquàs”
Ziemia39°27′27″N 0°27′24″W/39,457500 -0,456667

Kościół Wniebowzięcia NMPkatolicki kościół parafialny w miejscowości Alaquàs (prowincja Walencja) w Hiszpanii, usytuowany na Plaza de la Iglesia (plac kościelny). Jest to lokalny zabytek o numerze identyfikacyjnym 46.14.005-001[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została erygowana w 1540 r.[2], a świątynia została zbudowana w tym samym stuleciu[1][3].

Hiszpańsko-muzułmańscy osadnicy w Alaquàs pierwotnie na miejscu obecnego kościoła parafialnego zbudowali swój meczet. Po przyjęciu chrztu, jako moryskowie, przekształcili go w świątynię katolicką poświęconą świętemu Piotrowi Apostołowi. Arcybiskup Walencji, błogosławiony Jan de Ribera, w 1576 r. nakazał zmienić wezwanie kościoła na Wniebowzięcie Matki Bożej na polecenie hrabiego zarządzającego wsią, Luisa Pardo de La Casta[4].

Główna część kościoła, prezbiterium oraz nawa główna powstawały pomiędzy rokiem 1680 a 1694. Nawa boczna powstała w XVIII wieku. Prace opłacała głównie lokalna społeczność[4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest skierowana w kierunku północnym. Architektura reprezentuje styl Churrigueresque, choć wiele dekoracji zniknęło wraz z restauracją w 1877 r. Nawa boczna natomiast stworzona jest w stylu neoklasycyzm. Ma dwie pary drzwi wejściowych. Drzwi główne, które służyły dla mieszkańców, mają fronton, w którym znajdowały się rzeźby Matki Boskiej oraz Ducha Świętego w postaci gołębia. Wejście boczne jest usytuowane przy ołtarzu głównym. Połączone z pałacem-zamkiem, łączą obiekt z kościołem w sposób, który mieszkańcom pałacu umożliwiał udział w mszy bez konieczności wychodzenia na zewnątrz zamku oraz spotykania się z lokalną społecznością. Wykonane w 1731 r. z kamienia mają bardzo proste dekoracje, znajdują się obok mównicy[3][4].

Chór jest usytuowany w wyższej części budynku, w korytarzu pomiędzy świątynią a zamkiem. Organy zostały zrujnowane podczas hiszpańskiej wojny domowej, jednak postanowiono odtworzyć je zgodnie z zapisami z XVI wieku[3].

Krypta w kościele zajmująca całą kaplicę odznacza się ceglanymi ścianami bez łączenia cementem. Podłoga jest gliniana, sklepienie na suficie natomiast jest ceglane. Wejście do pomieszczenia jest zrobione z kamienia. W krypcie przechowywano ciała zmarłych, przykryte prześcieradłem do momentu pochówku, gdzie następnie były chowane w sąsiednim mieście Paterna[3].

W kościele przy nastawie ołtarzowej znajdują się święte Justa i Rufina, a także podobizny czterech ewangelistów. W dolnej części nastawy widać męczeństwo świętego Hipolita wraz z dwoma świętymi. W części centralnej kościoła są rzeźby dwóch patronów Walencji, Wincentego z Saragossy oraz Wincentego Ferreriusza. Na suficie usytuowana jest rzeźba Trójcy Świętej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Secció 2a. Béns de rellevància local [online], Generalitat Valenciana [dostęp 2020-08-20] (hiszp.).
  2. a b Guía de la Archidiócesis [online], Archidiócesis de Valencia [dostęp 2020-08-20] (hiszp.).
  3. a b c d e LA IGLESIA DE LA ASUNCIÓN DE ALAQUÀS [online], Los ojos de Hipatia, 15 października 2011 [dostęp 2020-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-21] (hiszp.).
  4. a b c DOCUMENTS JOSÉ ROYO MARTÍNEZ [online], Quaderns d'investigació d'Alaquàs [dostęp 2020-08-31] (hiszp.).