Kościół ewangelicki na Muchoborze Wielkim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół ewangelicki na Muchoborze Wielkim
Evangelische Kirche in Groß Mochbern
Kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Wyznanie

Luteranizm

Kościół

Śląska Prowincja Kościelna Ewangelickiego Kościoła Unii Staropruskiej

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicki na Muchoborze wielkim ''nieistniejący''”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicki na Muchoborze wielkim ''nieistniejący''”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicki na Muchoborze wielkim ''nieistniejący''”
Ziemia51°05′42,0″N 16°57′08,1″E/51,095000 16,952250

Kościół ewangelicki na Muchoborze Wielkim (niem. Evangelische Kirche in Groß Mochbern) – ewangelicki kościół, który znajdował się przy dzisiejszej ul. Stanisławowskiej na Muchoborze Wielkim we Wrocławiu. Rozebrany w II połowie XX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zbudowany w latach 1906–07 według projektu wrocławskiego architekta Carla Starka. Znajdował się we wschodniej części ówczesnej wsi Muchobór Wielki (niem. Groß Mochbern) przyłączonej do miasta w roku 1951, w bezpośrednim sąsiedztwie gminnego cmentarza. Do roku 1912 był kaplicą filialną ewangelickiej parafii św. Pawła obejmującej zachodnie i południowo-zachodnie osiedla Wrocławia. Od roku 1912 stał się kościołem parafialnym, wtedy też zbudowano w pobliżu dom parafialny i mieszkanie pastora.

Kościół po roku 1945, po tym gdy ludność niemiecka opuściła Muchobór, stał się bezużyteczny. Został rozebrany prawdopodobnie w czasie likwidacji pobliskiego cmentarza w latach sześćdziesiątych XX w. Dokładnej daty rozbiórki źródła nie podają.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół na Muchoborze wybudowano w stylu secesyjnym na planie krzyża, na osi północ-południe. Dominantą bryły była dostawiona od południa wieża z dzwonnicą na planie kwadratu zwężająca się ku górze i kryta dwuspadowym daszkiem z naczółkiem, na którym umieszczona została sygnaturka z krzyżem. We wnętrzu umieszczono bezpośrednio nad ołtarzem emporę organową. W dzwonnicy znajdowały się trzy dzwony. Dwa z nich pochodziły z kościoła św. Barbary, a wykonane były w latach 1452 i 1589. Trzeci z nich wykonany w roku 1906 we wrocławskiej ludwisarni Wilhelma Geittnera został w czasie I wojny światowej zarekwirowany.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Ulrich Bunzel: Entstehen und Vergehen der evangelischen Kirchen Breslaus. München: Bergstadtverlag Wilh. Gottl. Korn, 1964, s. 70.
  • Kurt Degen: Die Bau- und Kunstdenkmäler des Landkreises Breslau. Frankfurt am Main: Verlag Wolfgang Weidlich, 1965, s. 74.