Kobieta ze złotej bramy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kobieta ze złotej bramy
Golden Gate Girl
Gatunek

dramatyczny

Rok produkcji

1941

Data premiery

27 maja 1941

Kraj produkcji

Chiny
Stany Zjednoczone

Czas trwania

110 min

Reżyseria

Esther Eng

Scenariusz

Moon Quan

Kobieta ze złotej bramy (chiń. 金門女, ang. Golden Gate Girl) – chińsko-amerykański film z 1941 roku. Pierwszy film w języku chińskim, który był kręcony w Chinatown w San Francisco[1] .

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Córka sklepikarza wymyka się z domu, by obejrzeć chińska operę, potem zaś wymyka się również do klubu z pracownikiem ojca chcąc spotkać w klubie śpiewaka owej opery. Spotkanie to przeradza się po pewnym czasie w wielkie uczucie zakończone ślubem. Ojciec jest bardzo zły na córkę a swojego pracownika zwalnia za to że pomagał jej się wymykać. Śpiewak wkrótce musi wracać do Chin pozostawiając dziewczynę w ciąży samą. Dziewczyna umiera w czasie porodu urodziwszy córeczkę, która wyrośnie na bardzo podobną do matki dziedzicząc również po niej brzemię matczynego nieszczęścia[2].

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

W filmie jako trzymiesięczne dziecko "zagrał" Bruce Lee trzymany na rękach przez ojca[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kobieta ze złotej bramy - zakładka opisy na www.filmweb.pl (pol.). [dostęp 2013-11-10]. Cytat: Ten dramat jest pierwszym filmem w języku chińskim, który był kręcony w Chinatown (w San Francisco).
  2. Kobieta ze złotej bramy – opisy w bazie Filmweb
  3. Łukasz Adamski: Mija 40 lat od śmierci BRUCE LEE. Ikona popkultury do dziś fascynuje na wnas.pl (pol.). [dostęp 2013-11-10]. Cytat: Pierwszy raz w filmie pojawił się już wieku trzech miesięcy. Był oto obraz „Golden Gate Girl”, w którym Lee był trzymany przez ojca na rękach

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]