Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (Arabia Saudyjska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (arab. هيئة الأمر بالمعروف والنهي عن المنكر, Hayʾat al-Amr bi-al-Maʿrūf wa-an-Nahy ʿan al-Munkar; nieoficjalnie Mutawwi'in, مطوعين) – saudyjska policja religijna, zajmująca się egzekwowaniem przestrzegania szariatu (islamskiego prawa religijnego) na terenie całej Arabii Saudyjskiej, gdzie jest ono podstawą prawa państwowego.

Utworzona została w 1940 roku. Liczy ok. 4000 funkcjonariuszy[1]. Podlega Komisji ds. Szerzenia Cnoty i Zapobiegania Występkowi (tzw. haja – arab. komisja). Należący do niej funkcjonariusze zajmują się głównie egzekwowaniem prawa koranicznego, m.in. odpowiedniego ubioru kobiet, separacji kobiet od mężczyzn i przestrzegania godzin modlitw przez osoby znajdujące się w miejscu publicznym[2].

Od 2006 r. muttawie zostało odebrane prawo aresztowania i przesłuchiwania, nie jest ono przestrzegane, o czym świadczy śmierć dwóch obywateli przesłuchiwanych przez jej funkcjonariuszy w 2007 roku. Po reformach z 2012 roku zabroniono przyjmowania do formacji wolontariuszy, którzy wcześniej stanowili dużą część funkcjonariuszy, oraz ograniczono kompetencje członków formacji do „udzielania dobrych rad”[2].

Zwierzchnikiem organizacji do niedawna był Ibrahim al-Ghajs, zwolniony z funkcji przez króla Abd Allaha[3][4]. Na początku 2012 roku król Abd Allah mianował szefem Komisji liberała Abd al-Latifa asz-Szajcha, który m.in. zezwolił kobietom na pracę w miejscach, w których stykają się wyłącznie z innymi kobietami[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]