Konrad Szabelewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konrad Szabelewski
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1930
Warszawa
Zawód, zajęcie architekt

Konrad Szabelewski (fr. Conrad Shabelewski) (ur. 6 listopada 1930 w Warszawie) – polski i francuski architekt, powstaniec warszawski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn skrzypka Opery Warszawskiej Ryszarda Szabelewskiego i jego żony Jadwigi, bratanek tancerza Jerzego Szabelewskiego. Od 1940 był związany z harcerstwem, w lipcu 1944 złożył przysięgę i wstąpił do Szarych Szeregów. Po wybuchu powstania warszawskiego otrzymał pseudonim „Lew”, w Zgrupowaniu Chrobry II był początkowo pomocnikiem strzelca, a następnie strzelcem[1]. Po zakończeniu wojny uczył się w gimnazjum im. Hugona Kołłątaja, w 1949 zdał maturę i rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej[2]. Równolegle do studiów pracował w biurze architektonicznym Bohdana Pniewskiego. Od 1945 prowadził działalność harcerską, był drużynowym reaktywowanej przez siebie 8 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Pułaskiego, gdy w 1948 rozwiązano dotychczasowe struktury ZHP prowadził drużynę w ukryciu. W 1956 ukończył studia, po roku okazało się, że nie jest możliwa działalność harcerska na dotychczasowych zasadach. Była to jedna z przyczyn wyjazdu w 1957 do Francji, a następnie do Monako.

W 1957 roku powstał krótkometrażowy dokument obrazujący warszawską drużynę harcerską "Starówka", prowadzoną przez druha Konrada Szabelewskiego, która wyrusza na obóz harcerski. Wyreżyserowany przez Władysława Ślesickiego film nosi tytuł "W gromadzie ducha puszczy".[3]

W 1963 był współzałożycielem studium urbanistyki i architektury Atelier 3, jego wspólnikami byli dwaj polscy architekci Janusz Matecki i Stefan Maresz, działało ono do 1978. Od 1987 do 1993 wykładał w Wyższej Szkole Architektury, Urbanistyki i Przestrzeni przy UCLA w Nicei. Zaprojektował liczne wille, zespoły mieszkaniowe oraz wnętrza, zajmował się pracami konserwacyjnymi. W 2008 przeszedł na emeryturę, mieszka na stałe w Monako[4]. Członek honorowy Le Saca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]