Kot europejski krótkowłosy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kot europejski krótkowłosy
Kot europejski krótkowłosy
Kot europejski krótkowłosy
Kod EMS EUR
Kategoria|Kot III
Pochodzenie zachodnia i środkowa Europa kontynentalna
Nazwa angielska European
Inne nazwy kot celtycki, Europejski krótkowłosy
wysokość 50 cm
masa 4 kg (samiec),
3 kg (samica)
Standardy rasy

(wg organizacji felinologicznych)

FIFe standard
ACF standard
Punktacja za standard

(wg FIFe)

głowa 25
oczy 10
korpus 25
futro kolor 20
futro jakość 15
kondycja 5
Uznane odmiany barwne
kod EMS EUR (dowolne kombinacje barw)
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Kot europejski krótkowłosy (zwany niekiedy również kotem celtyckim) – naturalna, stosunkowo niedawno uznana rasa kota. Uznanie rasy nastąpiło ze względu na konieczność ochrony pierwotnych genów kotów występujących od wieków na terenie Europy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1982 r. rasa została uznana przez Fédération Internationale Féline. Poza Skandynawią jest rzadko spotykana ze wzgl. na podobieństwo do wspomnianych dachowców, które można mieć za darmo ze schroniska. Europejski krótkowłosy ma swoich odpowiedników w Wielkiej Brytanii i USA, które były hodowane o wiele dłużej. Jednak wygląd brytyjskiego krótkowłosego został ukształtowany na skutek krzyżowań z kotami perskimi. Kot amerykański krótkowłosy już bardziej przypomina "europejczyka" choć większość sprzedawanych kotów tej rasy ma bardzo efektowne, srebrne futerko we wzorze tabby.

Opis rasy[edytuj | edytuj kod]

Europejski kot krótkowłosy w porównaniu z innymi rasami ma ciało o rozmiarach od średnich do dużych, kończyny niezbyt długie, mocne, z okrągłymi łapami, ogon u nasady gruby, cieniejący ku zaokrąglonemu końcowi. Głowa dłuższa niż szeroka, okrągława. Uszy średniej wielkości, lekko zaokrąglone u góry. Oczy okrągłe, ustawione lekko skośnie, rozwarte, o różnych kolorach - od ciemnoniebieskiego, poprzez miedziany, do intensywnie zielonego. Dorosły kot waży 4 kg, a samica 3 kg. Długość to około 45-50 cm + 25-30 cm ogona. Ma wiele odmian barwnych.

Za najbardziej pierwotne ubarwienie kota europejskiego uznaje się "pręgowanie", występujące w trzech wariantach (cętkowany, tygrysi oraz marmurkowy). Wzór marmurkowy był najprawdopodobniej wzorem wyjściowym dla pozostałych wariantów.