Kraków Lacrosse Kings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kraków Lacrosse Kings
Barwy

       

Data założenia

sierpień 2012

Debiut w najwyższej lidze

2010

Liga

Polska Liga Lacrosse

Państwo

 Polska

Adres

Kraków

Trener

Piotr Cyrkowicz

Kraków Lacrosse Kings – krakowski klub sportowy, jedna z sekcji Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Sportów Amerykańskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia dyscypliny w Krakowie sięga roku 2009, kiedy to Piotr Kuźniar (późniejszy prezes Polskiej Federacji Lacrosse) podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych zafascynował się nieznaną mu wcześniej dyscypliną sportową – lacrossem. Po swoim powrocie zdecydował się zaszczepić ten sport w środowisku krakowskim. Dzięki znajomościom zza Oceanu sprowadził podstawowy sprzęt niezbędny do gry w lacrosse. Pozyskał również pierwszych potencjalnych zawodników, młodych ludzi zainteresowanych uprawianiem ciekawej, szybkiej i widowiskowej dyscypliny sportowej. Po kilku miesiącach wytężonych treningów powstała drużyna, która już mogła wziąć udział w oficjalnych polskich rozgrywkach ligowych. W sezonie 2010/2011 Krakowianie grali jako Kraków Knights, zajęli 4. miejsce. Po reformach, które klub przeszedł po zakończeniu rozgrywek, zdecydowano o uniezależnieniu się od klubu Knights. Zmieniono nazwę na Kraków Dragons i wystartowano w sezonie 2011/2012, który ponownie przyniósł 4. lokatę w Polskiej Lidze Lacrosse’a. Sierpień 2013 roku przyniósł przełom: w Krakowie powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sportów Amerykańskich. Do współpracy w jego ramach została zaproszona również drużyna lacrosse, która od tego czasu występuje pod nazwą Kraków Lacrosse Kings. W marcu 2013 roku Piotr Kuźniar został wybrany na stanowisko Prezesa Polskiej Federacji Lacrosse’a.

Zawodnicy i zarząd[edytuj | edytuj kod]

Większość zawodników Kraków Lacrosse Kings stanowią studenci krakowskich uczelni. Rekrutacje do drużyny odbywają się cyklicznie, co kilka miesięcy. Trzon drużyny – a zarazem organ doradczy dla zarządu – stanowią najbardziej doświadczeni gracze, związani z krakowskim lacrossem od samego niemal jego początku. W szeregach krakowskiej drużyny mieli okazję gościnnie występować i zdobywać cenne doświadczenie zawodnicy z polskich klubów Ravens Łódź, AZS Legion Katowice, Spartans Oświęcim, a także reprezentanci czeskiego LCC Pardubice. Trenerem i przedstawicielem Drużyny w Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Sportów Amerykańskich jest Piotr Cyrkowicz.

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Numer Imię i Nazwisko Pozycja
22 Polska Piotr Cyrkowicz Napastnik
4 Polska Jakub Zajdel Napastnik
Polska Napastnik
Polska Pomocnik
Polska Pomocnik
10 Polska Patryk Piękoś Pomocnik
13 Polska Robert Snakowski Pomocnik
Polska Pomocnik
7 Polska Maciej Nowak Pomocnik
Polska Piotr Niziołek Pomocnik
2 Polska Maciej Bienia Pomocnik
3 Polska Michał Zalas Pomocnik
36 Polska Andrzej Aksak Pomocnik
30 Polska Kacper Stawowski Pomocnik
Polska Pomocnik
25 Polska Mikołaj Buszko Pomocnik
Polska Samuel Zegartowski Obrońca
91 Polska Karol Tabor Obrońca
54 Polska Radek Żelazny Obrońca
Polska Obrońca
37 Polska Michał Drelewski Obrońca
55 Polska Przemysław Tabor Bramkarz
66 Polska Michał Tomczyk Bramkarz


Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Kraków Lacrosse Kings bierze każdego roku udział w rozgrywkach Polskiej Ligi Lacrosse począwszy od sezonu 2010/2011, kiedy to zajęli 4. miejsce. Podobny wynik osiągnęli rok później, pomimo znacznie lepszej gry. Na przeszkodzie do lepszego rezultatu stanęły poważne problemy kadrowe pod koniec rozgrywek.

Zawodnicy Kraków Lacrosse Kings biorą również udział w licznych turniejach rozgrywanych na europejskich arenach, m.in. w Dreźnie (Niemcy), w Kralikach oraz Pradze (Czechy), jak również w rozgrywkach Ligi Europejskiej.

Reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

Podczas przeprowadzonej w 2011 roku selekcji do Reprezentacji Polski pomocnik Łukasz „Złoty” Hujdus dostał się do pierwszego składu, zaś obrońca Marcin „Psycho” Szymanowicz do tzw. Kadry B. W maju 2013 roku odbyły się kolejne try-outy, podczas których podjęto decyzję, iż szeregi Reprezentacji zasilą Łukasz „Złoty” Hujdus oraz napastnik Piotr „Cyrek” Cyrkowicz. W listopadzie 2013 dołączyli również: Dominik Wrona, Patryk Piękoś i Radosław Żelazny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]