Kriegspiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kriegspiel (niem. gra wojenna) to opracowana pod koniec XIX wieku odmiana szachów. Jej twórcą jest Henry Michael Temple. Celem gry jest danie mata królowi.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Każdy z dwóch graczy ma swoją szachownicę, na której ustawia bierki swojego koloru. Rywale nie widzą nawzajem swoich szachownic. W czasie rozgrywki znają położenie tylko swoich bierek. Pełny obraz gry ma tylko arbiter, który na swojej szachownicy odtwarza aktualne ustawienie.

Zasady ruchu są identyczne jak w tradycyjnych szachach. Gdy jeden z graczy wykona swój ruch, arbiter informuje o tym jego przeciwnika i przychodzi kolej na jego posunięcie. W momencie, gdy któryś chce wykonać niemożliwy ruch, arbiter mówi "ruch niemożliwy".

W każdym momencie gry gracz może zapytać, czy wolno mu zbić bierkę przeciwnika. Można wtedy spróbować bicia, i jeśli jest ono prawidłowe, sędzia informuje o tym graczy. W przeciwnym razie, oznajmia "ruch niemożliwy". Po zbiciu arbiter informuje gdzie do niego doszło, nie podając, jaka bierka została zbita i jaka atakowała.

W razie szacha sędzia informuje, czy dany on został wzdłuż kolumny, rzędu, po przekątnej czy przez skoczka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]