Krokiewka lękliwica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krokiewka lękliwica
Phlogophora meticulosa
(Linnaeus, 1758)
Krokiewka lękliwica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina sówkowate
Podrodzina piętnówki
Rodzaj Phlogophora
Gatunek krokiewka lękliwica
Zwabiona światłem krokiewka lękwica często wlatuje do mieszkań

Krokiewka lękliwica, krokiewka lękwica (Phlogophora meticulosa) – gatunek nocnego motyla z rodziny sówek (Noctuidae), podrodziny piętnówek (Hadeninae)[1]. Jest to powszechnie spotykany, a w wielu miejscach także liczny gatunek europejskiego, nocnego motyla. Często migruje na znaczne odległości.

Morfologia

Długość skrzydła 20-23 mm[2], rozpiętość skrzydeł sięga 45-52 mm. W stanie spoczynku składa skrzydła wzdłuż ciała, dzięki czemu charakterystyczny wzór na skrzydłach tworzy kształt litery V. Kolor skrzydeł pastelowy, szaro-brązowy z zielonkawym i różowawym odcieniem. Skrzydła spodnie są białawe z ciemniejszymi żyłkami. Gąsienice mogą być zarówno zielone jak i brązowe. Poczwarka typu zamkniętego ciemnobrązowo-bordowa.

Biologia

Imago pojawia się od maja do września lub października – w zależności od regionu. W ciągu roku ma dwa pokolenia, zimę spędza w formie poczwarki. Preferują brzegi lasów, łąki, pastwiska i ogrody[2]. Gąsienice żerują na bardzo różnych roślinach. Owady dorosłe latają nocą, w dzień można je zaobserwować jak odpoczywają na liściach czy płotach.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Natural History Museum (ang.). [dostęp 2012-01-16].
  2. a b Świat zwierząt. Ladislav Korbel (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 1993, s. 178. ISBN 83-7073-036-1.