Kroniki Wojen Duszków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kroniki Wojen Duszków to seria fantasy dla młodzieży, autorstwa irlandzkiego pisarza Jamesa Herberta Brennana. Pierwsza część cyklu (Wojny Duszków) została w Wielkiej Brytanii opublikowana przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing, a w Polsce – Dom Wydawniczy Rebis[1]. Bloomsbury wydało serię także w USA[2].

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Demony[edytuj | edytuj kod]

Beleth – Książę Ciemności, przywódca Hael. Jest bardzo niebezpieczną postacią. W trzeciej części serii (Władca Krainy) Beleth zmusza Blue do zawarcia małżeństwa, dzięki czemu mógłby rządzić Krainą Duszków oraz Halekindem razem z Holly. W zamian za to Blue zostaje królową Hael. Niespodziewanie po zawarciu paktu dziewczyna zabija Beletha.

Duszki Światła[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Holly Blue – ma bardzo ciekawską naturę. Korzysta z psychotronicznego pająka, aby za pomocą własnego umysłu przenieść się gdziekolwiek chce. Okazjonalnie używa chłopięcego przebrania (robi to, gdy potrzebuje jakichś ważnych informacji). Henry'ego Athertona poznaje, gdy ten przez przypadek widzi ją w kąpieli. W Purpurowym Cesarzu Holly zostaje mianowana królową Duszków przez swojego brata, Pyrgusa Malvae, który abdykuje. Później staje się królową Hael za sprawą paktu zawartego z Belethem. Na końcu Lorda Duszka wychodzi za Henry'ego.

Książę Pyrgus Malvae – miłośnik zwierząt, dziedzic Pawiego Tronu. Ma niesamowity dar pakowania się w kłopoty. Po ucieczce z Purpurowego Pałacu kradnie feniksa Lorda Hairstreaka, na co ten reaguje bardzo agresywnie. Pyrgus był take więziony przez nekromantę Silasa Brimstone'a, który potrzebował ludzkiej ofiary. W Purpurowym Cesarzu poznaje Nymphalis, Leśną Duszkę, z którą żeni się na początku Lorda Duszka.

Apatura Iris – Purpurowy Cesarz. Ojciec Holly, Pyrgusa i Commy. W Wojnach Duszków ginie. W Purpurowym Cesarzu Pyrgus potajemnie udaje się do nekromanty, aby ten wskrzesił Apaturę. Udaje się to, ale Lord Hairstreak przejmuje kontrolę nad Cesarzem. Ostatecznie jednak Apatura ponownie ginie.

Książę Comma – przyrodni brat Pyrgusa i Blue. Ma złośliwą naturę (zmienia się jednak w czwartej części) i częste problemy z ojcem. W Purpurowym Cesarzu staje się Purpurowym Cesarzem z Lordem Hairstreakiem jako regentem. Dzieje się tak w wyniku decyzji wskrzeszonego Apatury Irisa, którego działaniami tak naprawdę kieruje jednak Hairstreak. W Lordzie Duszku Comma pełni obowiązki cesarza podczas gdy Blue szuka Henry'ego.

Malowana Pani (Madame Cynthia Cardui) – tajemnicza kobieta przestrzegająca zasad tylko wtedy, gdy jej to odpowiada. Jest najbardziej zaufanym szpiegiem Blue oraz szefową Imperialnej Służby Wywiadowczej. Zakochana w panu Fogartym, jest jedyną osobą nazywającą go po imieniu (Alan). W Lordzie Duszku ujawniony jest fakt, że wzięli ślub.

Duszki nocy[edytuj | edytuj kod]

Lord Black Hairstreak – jest Duszkiem Nocy, który za wszelką cenę chce przejąć kontrolę nad Krainą Duszków. Dążąc do celu, posługuje się każdą możliwą metodą. Jest także wujkiem Commy, jako iż jego siostra była matką księcia (jednak nie Holly i Pyrgusa – po śmierci ich rodzicielki Apatura ożenił się ponownie).

Silas Brimstone – demonolog, nekromanta oraz współwłaściciel Fabryki Kleju Chalkhilla i Brimstone'a. W Lordzie Duszku traci zmysły po wezwaniu Jormunganda. Ciekawostka: Brimstone to po angielsku siarka.

Jasper Chalkhill jest bogatym współwłaścicielem Fabryki Kleju Chalkhilla i Brimstone'a. Na końcu Wojen Duszków zostaje skazany za używanie kotów do produkcji kleju. W Purpurowym Cesarzu Lord Hairstreak nielegalnie wyciąga go z więzienia.

Leśne duszki[edytuj | edytuj kod]

Cleopatra Antiopa – królowa Leśnych Duszków i matka Nymphalis.

Nymphalis Antiopa – zwinna księżniczka Leśnych Duszków. W Purpurowym Cesarzu poznaje Pyrgusa, który został wcześniej wygnany do Halekindu przez Commę. Później Nymphalis i Malvae pobierają się (początek Lorda Duszka). Znana bardziej pod pseudonimem Nymph.

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

Henry Atherton – angielski nastolatek, protagonista opowieści. Na końcu Wojen Duszków zostaje Kawalerem Komandorii Szarego Sztyletu. Oprócz tego Pyrgus tytułuje go Żelaznym Rycerzem. Na końcu Lorda Duszka Henry oświadcza się Blue. Ta przyjmuje jego oświadczyny.

Alan Fogarty – uparty staruszek, były fizyk kwantowy z talentem inżynierskim. Jest anarchistą. Ma za sobą przeszłość kryminalną: rabował banki, co jest jedną z przyczyn jego paranoi dotyczącej CIA i FBI (wierzy, że ciągle go obserwują). Towarzyszy Henry'emu i Pyrgusowi w budowaniu międzyświatowego portalu. Na końcu pierwszej części zostaje mianowany klucznikiem Domu Iris. W Purpurowym Cesarzu poznaje Malowaną Panią, w której to zakochuje się. We Władcy Krainy urzęduje jako cesarz przez miesiąc nieobecności Blue. W Lordzie Duszku powiedziane jest, że ożenił się z Madame Cynthią. Niedługo później umiera na gorączkę temporalną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]