Kubik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kubik – popularna nazwa metra sześciennego, miary objętości[1]. Stosowana zazwyczaj do określania objętości drewna[1] "netto", to znaczy bez pustej przestrzeni, która może znajdować się pomiędzy złożonymi w stos kłodami drewna wraz z korą.

To rozróżnienie ma istotne znaczenie w leśnictwie, ponieważ kubik surowca (drewna) zajmuje więcej niż metr przestrzenny przestrzeni. Dla różnych gatunków i sortymentów drzewnych 1 metr przestrzenny może zawierać od 0,25 do 0,78 kubika (tzn. kubik drewna zajmować może nawet do czterech metrów przestrzennych). Miara ta stosowana jest też np. w papiernictwie i przemyśle drzewnym: np. liczba desek produkowanych przez tartaki mierzona jest też w kubikach.

Czasami, szczególnie przy wielkich masach surowców, w niektórych okolicznościach materiały sypkie mierzone są nie według ich masy, tylko objętości, dotyczy to także cieczy np. wody i mieszanki betonowej. Przy tego rodzaju pomiarach kubik jest równy wprost metrowi sześciennemu.

Inne znaczenia[edytuj]

Kubikiem bywa też określany "przedmiot mający kształt prostopadłościanu"[1]. Znaczenie to jest zwykle używane w środowisku architektów i projektantów.


Przypisy

  1. a b c Kubik - Słownik Języka Polskiego PWN. [dostęp 2011-06-05].