Lęk (film 2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lęk
Shrooms
Gatunek horror
Rok produkcji 2007
Data premiery Ziemia 10 lutego 2007 r.
Kraj produkcji  Dania
 Irlandia
 Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 86 min
Reżyseria Paddy Breathnach
Scenariusz Pearse Elliott
Główne role Lindsey Haun
Robert Hoffman
Muzyka Dario Marianelli
Zdjęcia Nanu Segal
Dystrybucja Vision Film Distribution

Lęk (tytuł oryg. Shrooms) – duńsko-irlandzko-brytyjski horror z 2007 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Amerykańska studentka, Tara, i czworo jej przyjaciół, wyjeżdżają razem do Irlandii, gdzie planują spotkać znajomego, Jake’a, i spędzić wspólnie czas na kampingu w okolicznych lasach. Podczas zbierania grzybów halucynogennych, Tara zażywa gatunku o wyjątkowo silnym działaniu, po czym wpada w oniryczny trans. Zaczyna mieć wizje przyszłych zdarzeń.

Wieczorem Tara odpoczywa w namiocie. W tym czasie Jake przy ognisku opowiada pozostałym historię o pobliskim sierocińcu i sadystycznym mnichu, który przeżył atak jednego ze swoich podopiecznych, a teraz szuka zemsty za zabicie swojego brata bliźniaka. Kiedy Tara podsłuchuje opowieść, zaczyna przeczuwać śmierć jej przyjaciół, kolejno jednego po drugim, a na końcu jej samej.

Po nocnej sprzeczce ze swoją dziewczyną, jeden z uczestników kampingu, Bluto, wypija całą halucynogenną herbatę przygotowaną dla wszystkich na śniadanie i wyrusza w las. Wyprawę przypłaca śmiercią, wina początkowo wskazuje na mnicha z sierocińca.

Następnego ranka, przejęci zniknięciem Bluto, pozostali piją herbatę z grzybów, co tylko zwiększa dystans pomiędzy nimi, jednocześnie pozostawiając ich pod wpływem działania halucynogenów. Kobiety, po serii kłótni i sprzeczek, rozdzielają się, Holly i Lisa zostają brutalnie zamordowane – według wizji Tary – przez dwóch lokalnych drwali.

Jake i Troy znajdują Tarę na przeciwległym brzegu rzeki, i radzą jej, aby spotkać się w sierocińcu, skąd wezwą pomoc. Po sprawdzeniu budynku, Troy zostaje zabity, najwyraźniej przez mnicha, zaś Jake’owi udaje się uciec, niestety wyskakując wysokiego okna łamie nogę. Tara znajduje go i we dwoje uciekają z nawiedzonego domu. Jake upada, aby odpocząć, po czym też zostaje zamordowany.

Tara budzi się, kiedy helikopter ratunkowy unosi ją nad miejscem kempingu, i jako jedyna ocalała z całej szóstki zostaje przetransportowana do karetki. Kiedy nagle zaczyna dzwonić jej telefon, Tara doświadcza szybkiej retrospekcji i zdaje sobie sprawę, że sama zamordowała wszystkich przyjaciół.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]