La Voix humaine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

La Voix humaine (Głos ludzki)

Sztuka teatralna (monodram) autorstwa Jeana Cocteau z 1930 roku, w której stopniowo rozwija się dramat porzucanej przez swojego kochanka kobiety. Cały utwór zawarty jest w trwającej ok. godziny rozmowie telefonicznej, w której to kobieta (jedyna na scenie) prowadzi dialog ze swym (niewidzialnym) kochankiem - ten informuje ją, że odchodzi od niej, by poślubić inną kobietę.

Była to sztuka innowacyjna pod względem formy, choć zarazem konserwatywna, co skłoniło w 1930 r. Komedię Francuską do jej wystawienia. Pierwotnie napisana została jako aria dla Berthe Bovy. We wstępie do utworu Cocteau zaznaczył, że inspiracją dla jej napisania były uwagi aktorek, które skarżyły się, że jego teksty - zdominowane przez scenariusz i reżysera - nie pozwalają im w pełni ukazać swych aktorskich umiejętności. La voix humaine była także wynikiem konfrontacji Cocteau z pomysłami dramatopisarza Henri Bernsteina oraz prób dadaistów eksperymentujących nad efektami ludzkiego głosu.

Innymi odtwórczyniami roli w Głosie ludzkim były Simone Signoret (1964 r.), Ingrid Bergman (film La voix humaine z 1966 r.) i Liv Ullmann (sztuka teatralna). Dziełem Cocteau inspirował się Francis Poulenc w operze o tej samej nazwie, a także włoski reżyser Roberto Rossellini (aktorka: Anna Magnani) w filmie L'amore (Miłość, 1948).