Lac de la Gruyère

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbiornik wodny Gruyères z lotu ptaka
Mapa zbiornika
Zbiornik Gruyères, widoczna estakada autostrady A12 oraz Île d’Ogoz

Lac de la Gruyère (niem. Greyerzersee) – zbiornik zaporowy w zachodniej Szwajcarii. Powstał po przegrodzeniu rzeki Sarine w jej środkowym biegu zaporą Rossens.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik rozciąga się między miejscowościami Rossens na północy i Broc na południu, w krainie historycznej Gruyères, w kantonie Fryburg. W najwęższej części zbiornika, nieco powyżej połowy jego długości, w Corbières, przerzucono nad nim most którym biegnie droga nr 192[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy projekt budowy zapory i utworzenia zbiornika powstał już w roku 1919. Był on wielokrotnie modyfikowany z uwagi na zasięg i koszty inwestycji towarzyszących, m. in. przebudowy sieci drogowej i przeniesienia szeregu gospodarstw z terenu planowanego zalewu. Zaporę zbudowano ostatecznie w latach 1944-1948. Ukończenie napełniania zbiornika wodą miało miejsce wiosną 1948 r.

Charakterystyka zbiornika[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia dorzecza Sarine powyżej zapory Rossens wynosi 908 km2. Długość zbiornika wynosi 14 km, szerokość maksymalna ok. 1,6 km, powierzchnia maksymalna ok. 10 km2, pojemność średnia 200 milionów m3, maksymalna wysokość lustra wody 677 m n.p.m.[2] Zbiornik posiada bardzo wydłużony (generalnie z północy na południe) kształt, odwzorowujący krętą dolinę rzeki Sarine. Dwie głębokie zatoki po jego zachodniej stronie stanowią ujścia potoków La Sionge i Ruisseau des Amaris, a zatoka po stronie wschodniej - ujście potoku Ruisseau de la Serbache[1]. Brzegi zbiornika są w wielu miejscach strome, zalesione.

Wykorzystanie zbiornika[edytuj | edytuj kod]

Jezioro, wijące się wśród wysokich wzgórz u podnóża Alp Fryburskich, stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną. Przez długi czas była ona jednak wykorzystywana szczątkowo jako interesujący element krajobrazu[3]. Obecnie, w XXI w., akwen wykorzystywany jest coraz częściej do sportów wodnych i sportowego połowu ryb. Dostęp do tafli wody utrudniają znaczne wahania jej poziomu (najniższy jest on zwykle z końcem zimy i początkiem wiosny), co ogranicza możliwości organizacji kąpielisk. Charakterystycznym elementem krajobrazu jeziora jest wyłaniająca się z jego wód wysepka Ogoz (franc. l’Île d’Ogoz) z ruinami średniowiecznego zamku Pont-en-Ogoz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Map SwitzerlandMobility. [dostęp 2023-10-17].
  2. Zapora Rossens na stronie Swissdams. [dostęp 2023-10-17]. (fr. • niem. • ang.).
  3. Suisse. Guide vert de Michelin.. Clermont-Ferrand: 1985, s. 89. ISBN 2-06-005-602-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lac de la Gruyère, w: "Dictionnaire historique de la Suisse" [1]