Laetamur magnopere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laetamur magnopere
Ilustracja
Autor Jan Paweł II
Tematyka teologia
Typ utworu list apostolski
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Watykan
Język łacina
Data wydania 1997
Wydawca Libreria Editrice Vaticana

Laetamur magnoperelist apostolski papieża Jana Pawła II z 15 sierpnia 1997, zatwierdzający i promulgujący typiczne wydanie łacińskie Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Dokument, publikowany w wielu językach w narodowych edycjach Katechizmu Kościoła Katolickiego, promulguje poprawiony tekst poprzedniej wersji katechizmu, który został zaaprobowany w konstytucji apostolskiej Fidei depositum z 11 października 1992[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

W dokumencie papież zwrócił uwagę, iż katechizm przygotowany przez Komisję Międzydykasterialną powołaną w 1993 po kierownictwem kard. Josepha Ratzingera spotkał się z dobrym przyjęciem i do Watykanu napłynęły liczne propozycje udoskonalenia tekstu. Dzięki wprowadzonym poprawkom Kościół katolicki zyskał miarodajny wykład wiary apostolskiej, który może być odniesieniem dla opracowywanych przez wspólnoty lokalne katechizmów. Katechizm Kościoła Katolickiego miał w opinii papieża stać się doskonałym narzędziem przydatnym w katechezie. Zyskiwało to ogromnego znaczenia u progu trzeciego tysiąclecia. Papież poprosił biskupów, by katechizm był jak najszybciej dostępny w innych językach. Dokument został podpisany w Castel Gandolfo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jan Paweł II: Laetamur magnopere. W: Katechizm Kościoła Katolickiego. Wyd. 2. Poznań: Pallottinum, 2002, s. 7-9. ISBN 83-7014-430-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]