Lamprobyrrhulus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lamprobyrrhulus
Ganglbauer, 1902
Ilustracja
Lamprobyrrhulus nitidus
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

otrupki

Rodzina

otrupkowate

Podrodzina

Byrrhinae

Plemię

Pedilophorini

Rodzaj

Lamprobyrrhulus

Typ nomenklatoryczny

Byrrhus nitidus Schaller, 1783

Lamprobyrrhulusrodzaj chrząszczy z rodziny otrupkowatych i podrodziny Byrrhinae. Obejmuje dwa opisane gatunki. Zamieszkuje Eurazję.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Imago L. nitidus

Chrząszcz o krótko-owalnym, bardzo mocno wysklepionym, porośniętym włoskami i pozbawionym maczugowatych szczecin ciele długości od 2,5[1] do 3,51 mm[2]. Ubarwienie wierzchu ciała u odznacza się L. nitidus silnym metalicznym połyskiem o odcieniu zielonkawym lub zielonkawoczerwonym, natomiast u L. hayashii jest spiżowe[1][2]. Głowa pozbawiona jest szwu czołowo-nadustkowego oraz listewki na przednim brzegu[1]. Przedplecze ma falistą krawędź tylną; jego punktowanie jest u L. nitidus mniejsze, bardziej rozproszone i wydłużone niż u L. hayashii[2]. Punkty na pokrywach są wyraźne, duże i głębokie. Owłosienie pokryw nie jest rzadsze od tego na tarczce. Odnóża są krótkie i spłaszczone, a przednia ich para ma na stronach wewnętrznych goleni rowki, w które chować mogą się stopy. Szerokości ud i goleni są prawie takie same[1]. Samiec L. hayashii ma edeagus długości od 1,08 do 1,16 mm oraz paramery silnie zwężające się i słabo na zewnętrznym brzegu faliste, natomiast samiec L. nitidus ma edeagus długości od 1,39 do 1,49 mm oraz paramery wyraźnie faliste[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Lamprobyrrhulus jest rodzajem palearktycznym, euroazjatyckim, rozprzestrzenionym od Francji i Włoch na zachodzie po Japonię na wschodzie[3][2]. W Europie, w tym w Polsce, występuje tylko L. nitidus, którego północna granica zasięgu na tym kontynencie biegnie przez Finlandię i Karelię, a południowa przez Włochy i Bałkany[4][3][1]. L. hayashii jest endemitem Japonii, na północ sięgającym do Hokkaido (forma z tej wyspy początkowo opisana została jako L. ainu)[2][5].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten wprowadzony został w 1902 roku przez Ludwiga Ganglbauera jako monotypowy, dla gatunku umieszczanego wcześniej w rodzaju Pedilophorus[6]. Drugi gatunek z tego rodzaju opisał w 1967 roku Giorgio Fiori[2]. Trzeci gatunek opisany został w 1983 roku przez Takehiko Nakane[7], jednak w 2003 Andreas Pütz zsynonimizował go z gatunkiem opisanym przez Fioriego[5]. Do rodzaju należą więc[5]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Maciej Mroczkowski: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 50–51. Otrupkowate - Byrrhidae, Nosodendridae. Warszawa, Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1958, s. 16-17.
  2. a b c d e f g G. Fiori. Lamprobyrrhulus hayahii n. sp. of the Subfamily Pedilophorinae from Japan. 10th Contribution to the knowledge of the Family Byrrhidae (Coleoptera). „Entomological Review of Japan”. 19 (2), s. 49-51, 1967. 
  3. a b Lamprobyrrhulus nitidus (Schaller, 1783). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-02-22].
  4. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Scarabaeoidea, Dascilloidea, Byrrhoidea i Parnoidea. „Katalog Fauny Polski,”. XXIII (9), 1983. 
  5. a b c Andreas Pütz. Zur Verbreitung und Taxonomie der Pillenkäfer Japans (Col., Byrrhidae) 23. Beitrag zur Kenntnis der Familie Byrrhidae. „Entomologische Nachrichten und Berichte”. 47 (2), 2003. 
  6. Ludwig Ganglbauer. Die generische Zerlegung der Byrrhiden Gattung Pedilophorus. „Verb. Zool.-Bot. Ges. Wien”. 52, s. 92-94, 1902. 
  7. T. Nakane. New or little-known Coleoptera from Japan and its adjacent regions XXXVI. „Fragmenta Coleopterologica, Kyoto”. 35/37, s. 139-148, 149-150, 1983.