Landesbank Berlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
siedziba LBB przy Alexanderplatz w Berlinie

Landesbank Berlin, LBB (dosłownie Bank Krajowy w Berlinie) – jeden z banków komercyjnych w Niemczech. Obecnie funkcjonuje pod nazwą Landesbank Berlin Holding.

Bank jest kontynuatorem tradycji Berliner Sparkasse (Berlińskiej Kasy Oszczędnościowej) utworzonej w 1818. W wyniku późniejszych przekształceń własnościowych w 1998 utworzony został Bankgesellschaft Berlin, a dalsze przekształcenia, wywołane przez ujawnienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej instytucji[1], doprowadziły w sierpniu 2006 do utworzenia Landesbank Berlin Holding w obecnym jego kształcie.

W grudniu 2008 gazeta "Frankfurter Rundschau" poinformowała, o kolejnym skandalu w tym banku: z bazy danych Landesbank Berlin skradzione miały zostać dane kart kredytowych kilkudziesięciu tysięcy klientów[2]. Wkrótce jednak okazało się, że do kradzieży w rzeczywistości nie doszło, a przyczyną całego zamieszania był błąd dwóch pracowników firmy kurierskiej. Ukarani oni zostali pół roku później grzywnami w wysokości kilkuset euro każdy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dochodzenie w tej sprawie ujawniło skandal korupcyjny, nazywany "berlińskim skandalem bankowym" – Berliner Bankenskandal
  2. "Z Landesbank skradziono dane kart kredytowych", www.forsal.pl, 2008-12-13
  3. Kurierfahrer zahlen für Stollen-Diebstahl, www.zeit.de, 3.6.2009

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]