Lasionota cidburmeisteri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lasionota cidburmeisteri
Cid-Arcos et Campodonico, 2020
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

bogatkowate

Podrodzina

Buprestinae

Plemię

Stigmoderini

Rodzaj

Lasionota

Podrodzaj

Lasionota (Arqueozodes)

Gatunek

Lasionota (Arqueozodes) cidburmeisteri

Lasionota cidburmeisterigatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych i podrodziny Buprestinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2020 roku przez Mauricia Cid-Arcos i Juana F. Campodonico na łamach „Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae”. Jako miejsce typowe wskazano Chile Chico w regionie Aysén południowego Chile. Epitet gatunkowy nadano na cześć Mauricia Cida Burmeistera, który odłowił większość materiału typowego[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają do 13,3 do 14,5 mm długości i od 5 do 5,5 mm szerokości, zaś samice od 14 do 15,3 mm długości i od 5 do 5,7 mm szerokości ciała. Głowa jest gęsto i regularnie punktowana, długo, delikatnie, białawo owłosiona, o niewyłupiastych oczach złożonych i z niewyraźnym wciskiem między nimi. Czułki porośnięte są przeciętnie długimi, półwzniesionymi szczecinkami i mają człony od czwartego wzwyż piłkowane i zaopatrzone w dołki zmysłowe, a człony od piątego do dziesiątego niemal tak długie jak szerokie. Wyraźnie szersze niż dłuższe przedplecze jest porośnięte gęstymi, długimi, białymi włoskami, gęsto, bezładnie i grubiej niż głowa punktowane. Boki wierzchu przedplecza i jego podgięcia są jaskrawo czerwone z wyjątkiem metalicznie niebieskiej podstawy. Kąty tylne przedplecza są ostro wystające, a przed krawędziami bocznymi leży para głębokich wcisków. Pięciokątna tarczka jest metalicznie niebieska. Na niebieskoczarnych pokrywach widnieją cztery poprzeczne przepaski pomarańczowożółte, z których tylko pierwsza dochodzi do ich lekko wyniesionego szwu. Na szczycie pokryw brak ząbków przywierzchołkowych. Przedpiersie ma barwę jaskrawo czerwoną, odwłok zaś metalicznie błękitną. Ostatni z widocznych sternitów u samicy ma krawędź tylną półokrągłą, u samca zaś pośrodku wciętą. Genitalia samca cechują się rurkowatym edeagusem o klinowatym płacie środkowym i długich wklęśnięciach podłużnych w odsiebnych ⅔ długości paramer[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad neotropikalny, endemiczny dla Chile, znany tylko z miejsca typowego. Zasiedla stepowe rejony Patagonii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Mauricio Cid-Arcos, Juan F. Campodonico. Two new species of the subgenus Arqueozodes of Lasionota from Aysén Patagonian steppe Region in Chile (Coleoptera: Buprestidae). „Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae”. 60 (2), s. 651-657, 2020. DOI: 10.37520/aemnp.2020.046.