lftp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
lftp
Autor Alexander V. Lukyanov
System operacyjny Systemy uniksopodobne
Aktualna wersja stabilna 4.8.3
(9 października 2017) [±]
Licencja GPL 3
Rodzaj Klient FTP
Strona internetowa

lftp to klient FTP obsługiwany z poziomu wiersza poleceń dla systemów Uniksowych. Został napisany przez Alexandra Lukyanowa i opublikowany pod licencją GNU GPL.

Oprócz FTP obsługuje on również FTPS, HTTP, HTTPS, HFTP, protokół FISH i SFTP po określeniu protokołu w URL-u. Jedna ze szczególnie przydatnych funkcji to FXP, która umożliwia transfer danych pomiędzy dwoma serwerami FTP, z pominięciem maszyny klienta. Obsługa protokołu BitTorrent jest również wbudowana pod komendą torrent.

Oprócz funkcji obecnych w zaawansowanych klientach FTP, takich jak rekurencyjne mirrorowanie całych drzew katalogów, zakładki czy wznawianie pobierania, lftp obsługuje również bardziej zaawansowane operacje. Transfery mogą być odłożone do wykonania na określony czas, zużycie pasma może być kontrolowane, można ustawiać kolejki transferu oraz obsługiwany jest system kontroli zadań w stylu powłoki Uniksowej. Klient może być w pełni użyty do skryptów, z pominięciem trybu interaktywnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lftp początkowo napisany był jako część pakietu ftpclass (ogłoszony 1 sierpnia 1996 roku na relcom.tcpip). Później rozwinął się i w lutym 1997 roku zmieniono jego nazwę na lftp. Początkowymi celami postawionymi w procesie rozwoju była stabilność, automatyczne wznawianie transferów i zwiększanie szybkości poprzez przesyłanie kawałków pliku równolegle, przy użyciu kilku połączeń oraz pipeliningu protokołów. Jakiś czas później dodano możliwość mirrorowania.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]