Li Qingyun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Li Qingyun
Ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone

李清云

Pismo tradycyjne

李清雲

Hanyu pinyin

Li Qīngyún

Wade-Giles

Li Ch’ing-yün

Li Qingyun (zm. 6 maja 1933) – chiński superstulatek, którego wiek jest sporny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Li Qingyun urodził się w powiecie Qijiang w Syczuanie, prowadził wędrowny tryb życia. Podróżował m.in. po Junnanie, Gansu, Shanxi, Tybecie, Annamie i Syjamie. W 1749 roku miał wstąpić do chińskiej armii jako instruktor sztuk walki, doradca ds. taktyki wojskowej i zielarz. Według relacji mistrza taijiquan Da Liu w wieku 130 lat Li miał podjąć u jednego z pustelników naukę kolejnych rodzajów sztuk walki oraz ćwiczeń qigong.

W 1927 roku na zaproszenie gubernatora Syczuanu generała Yang Sena udał się do Wanxian, gdzie przy okazji powstało jedno z niewielu jego zdjęć. Zmarł z przyczyn naturalnych 6 maja 1933 roku, w prowincji Syczuan[1], w trakcie powrotu do domu.

Kontrowersje wokół jego daty urodzenia[edytuj | edytuj kod]

Data urodzenia Li pozostaje sporna, wziąwszy pod uwagę fakt, że najstarsza osoba, której wiek zweryfikowano, zmarła w wieku 122 lat. Rzekomy wiek Li podaje się w oparciu o dwie relacje wskazujące, że zmarł w wieku 197 lub 256 lat. Sam Li jako rok urodzenia podawał 1736, natomiast w archiwach rządu cesarskiego w Chengdu znajdują się listy gratulacyjne z 1827 i 1877 roku, które wystawiono mu z okazji 150. i 200. urodzin. Wynika z nich, że Li miał urodzić się w 1677 roku.

Relacje prasowe[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Li Qingyuna notatkę mu poświęconą zamieścił magazyn Time, a kilka lat wcześniej obszerny reportaż zrealizowała redakcja The New York Times. 12 października 1929 roku ironiczny artykuł pojawił się także w Miami Herald.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dipanjana Mukherjee, Li Ching-Yuen: An Extraordinary Lifespan of 256 Years, or A Hoax?, ststworld.com [dostęp 2021-07-29] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]