Li Qingyun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Li.
Li Qingyun
Ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 李清云
Pismo tradycyjne 李清雲
Hanyu pinyin Li Qīngyún
Wade-Giles Li Ch’ing-yün

Li Qingyun (zm. 6 maja 1933) – chiński superstulatek, którego wiek jest sporny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Li Qingyun urodził się w powiecie Qijiang w Syczuanie, prowadził wędrowny tryb życia. Podróżował m.in. po Junnanie, Gansu, Shanxi, Tybecie, Annamie i Syjamie. W 1749 roku miał wstąpić do chińskiej armii jako instruktor sztuk walki, doradca ds. taktyki wojskowej i zielarz. Według relacji mistrza taijiquan Da Liu w wieku 130 lat Li miał podjąć u jednego z pustelników naukę kolejnych rodzajów sztuk walki oraz ćwiczeń qigong.

W 1927 roku na zaproszenie gubernatora Syczuanu generała Yang Sena udał się do Wanxian, gdzie przy okazji powstało jedno z niewielu jego zdjęć. Zmarł z przyczyn naturalnych 6 maja 1933 roku, w czasie powrotu do domu.

Kontrowersje wokół jego daty urodzenia[edytuj | edytuj kod]

Data urodzenia Li pozostaje sporna, wziąwszy pod uwagę fakt, że najstarsza osoba, której wiek zweryfikowano, zmarła w wieku 122 lat. Rzekomy wiek Li podaje się w oparciu o dwie relacje wskazujące, że zmarł w wieku 197 lub 256 lat. Sam Li jako rok urodzenia podawał 1736, natomiast w archiwach rządu cesarskiego w Chengdu znajdują się listy gratulacyjne z 1827 i 1877 roku, które wystawiono mu z okazji 150. i 200. urodzin. Wynika z nich, że Li miał urodzić się w 1677 roku.

Relacje prasowe[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Li Qingyuna notatkę mu poświęconą zamieścił magazyn Time, a kilka lat wcześniej obszerny reportaż zrealizowała redakcja The New York Times. 12 października 1929 roku ironiczny artykuł pojawił się także w Miami Herald.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]