Lista Robinsona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista Robinsonów (znana w niektórych krajach pod nazwą Mailing Preference Service lub MPS) – lista osób, które nie chcą otrzymywać wiadomości marketingowych – telefonicznie, pocztą elektroniczną, czy za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub faxu.

Lista Robinsonów jest stosowanym z powodzeniem w wielu krajach systemem ochrony prywatności konsumentów. Jest to system opracowany z myślą o osobach, które nie życzą sobie, by do ich skrzynek pocztowych trafiały niezamówione adresowe materiały o charakterze promocyjno-reklamowym.

Lista w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polska Lista Robinsonów[1] (dostępna od 2015 roku) prowadzona jest przez Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego[2] od 1996 roku, gdy została zarejestrowana przez Departament Rejestracji Zbiorów Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Lista Robinsonów prowadzona przez Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego nie jest tożsama z Listą Robinsona prowadzoną przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku. Ta ostatnia dotyczy odmów respondentów w badaniach CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) i jest prowadzona od listopada 2004 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]