Lista filadelfijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista filadelfijska (ISI Master Journal List) – lista czasopism naukowych opracowana i aktualizowana przez Institute for Scientific Information. Lista zawiera tytuły czasopism, które przeszły proces oceny i są uwzględniane przez bazy ISI. Termin ten często jest błędnie używany na określenie listy czasopism, które mają obliczony wskaźnik Impact factor (IF). Wartości IF podawane są raz do roku w bazie Journal Citation Reports (JCR) prowadzonej przez ISI. Nazwę lista filadelfijska wprowadził Andrzej Kajetan Wróblewski[1], w innych krajach używana jest nazwa bezpośrednio związana z ISI.

Wykorzystanie listy filadelfijskiej w Polsce[edytuj]

Liczba publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej była podstawą punktowego systemu oceny polskich placówek naukowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Informatyzacji (dawniej Komitet Badań Naukowych) z dnia 4 sierpnia 2005 w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę.

Czasopisma na liście filadelfijskiej są w założeniu najlepszymi z branży, a publikacja w nich ma mieć większą wagę niż w mniej znanych czasopismach[2][3]. Do czasopism filadelfijskich należały jednak również tytuły takie jak Journal of Parapsychology. Zgodnie z decyzją Ministerstwa nie wszystkie tytuły z listy filadelfijskiej są punktowane, jednak np. wspomniany Journal of Parapsychology na liście Ministerstwa (stan na 5 maja 2009) wart był 10 punktów, a następnie 13 punktów. Aktualna lista czasopism punktowanych[4] publikowana jest na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Cała lista czasopism punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego obejmuje nie tylko pisma notowane w bazie JCR, ale również inne (tzw. lista B).

Przypisy

  1. Andrzej Kajetan Wróblewski. Kryteria są jasne. „Forum Akademickie”. 4 (1999), kwiecień 1999. Akademicka Oficyna Wydawnicza. ISSN 1233-0930 (pol.). 
  2. Marek Kosmulski: Poprzeczka listy filadelfijskiej (pol.). Tygodnik Powszechny, 2012-01-10. [dostęp 2017-02-03].
  3. Adam Proń, Marek Kosmulski: Naukowcy polemizują z prof. Tumańskim. Krytyka "listy filadelfijskiej" bezpodstawna? (pol.). Polityka, 2013-07-10. [dostęp 2013-07-15].
  4. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP: Wykaz wybranych czasopism wraz z liczbą punktów za umieszczoną w nich publikację naukową. 2012-09-17. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-26)].

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]