Litkup na Pradze i pojedynek z Wojciechem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Litkup na Pradze i pojedynek z Wojciechem
Ilustracja
Litkup na Pradze i pojedynek z Wojciechem
Autor

Cyprian Kamil Norwid

Typ utworu

recenzja

Data powstania

1841

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Warszawa

Język

polski

Data wydania

1841

Wydawca

Biblioteka Warszawska

Litkup na Pradze i pojedynek z Wojciechem – recenzja Cypriana Kamila Norwida z 1841 na temat ryciny Jana Feliksa Piwarskiego.

O artykule[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1841 ukazała się pierwsza rycina Jana Feliksa Piwarskiego, otwierająca jego Album rysownicze. Artysta wykonał swoje prace na płytach cynkowych (zamiast powszechnie używanych litograficznych) w Cynkografii Banku Polskiego, kierowaną przez Seweryna Oleszczyńskiego. Recenzja Norwida, opublikowana w marcowym numerze Biblioteki Warszawskiej, w tytule powtarzająca tytuł ryciny, wywołała spore zainteresowanie wśród publiczności artystycznej i doczekała się nie tylko wzmianki w pierwszym numerze Echa z 4 kwietnia, ale i przedruku w popularnym Kurierze Warszawskim z tego samego dnia. Wincenty Wrześniewski, znany wówczas matematyk i miernik warszawski, który błędnie zrozumiał niektóre wypowiedzi Norwida, odpowiedział mu osobnym artykułem O cynkografii p. Seweryna Oleszczyńskiego, opublikowanym w majowym numerze Biblioteki Warszawskiej, na który z kolei anonimowo odpowiedział Norwid[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Autor recenzji chwali najnowszą próbę p. Oleszczyńskiego, która oddaje ducha flamandzkiego malarstwa rodzajowegoː podpity Wojciech Mazur dostrzega ile jest winien arendarzowi, a ten zlicza długi byłe i niebyłe, tymczasem kuma przestrzega Wojciecha, by nie wylewał wódki. Tłum osób szczelnie wypełniający rycinę, baba dodana do kompletu, rozlewana wódka wprowadzają element flamandzki, Żyd zaś, uśmiech Wojciecha, chłopka i parobek, trochę już zużyty, polski. Wykonanie zaleca się francuską elegancją. Całość budzi podziw starannością wykonania i postępem technicznym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norwid 1971 ↓, s. 574-575.
  2. Norwid 1971 ↓, s. 327.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cyprian Kamil Norwid: Pisma wybrane. T. 4. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1968.
  • Cyprian Kamil Norwid: Pisma wszystkie. T. 7. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1971.