Lobrathium bicornutum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lobrathium bicornutum
Assing, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

żarlinki

Plemię

Paederini

Podplemię

Lathrobiina

Rodzaj

Lobrathium

Gatunek

Lobrathium bicornutum

Lobrathium bicornutum – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków (Paederinae).

Gatunek ten opisany został w 2012 roku przez Volkera Assinga na podstawie parki odłowionej w 1988 roku[1].

Kusakowaty o ciele długości od 9,5 do 10,3 mm, ubarwionym ciemnobrązowo do czarniawobrązowego z ciemnorudobrązowymi pokrywami, a czułkami i odnóżami rudymi. Głowa 1,1 razy dłuższa niż szersza, o tylnych kątach szeroko zaokrąglonych. Przedplecze nieco węższe od głowy, dłuższe niż szersze. Pokrywy krótkie, 0,7 do 0,75 razy tak długie jak przedplecze. Tylna para skrzydeł zredukowana. Odwłok bardzo delikatnie i gęsto punktowany, szerszy od pokryw. Siódmy tergit bez palisady włosków na tylnej krawędzi. U samca pośrodku tylnej części sidmego sternitu płytkie wgniecenie, a sternit ósmy z prawie V-kształtnym wcięciem na tylnej krawędzi i środkowym wgłębieniem wąskim, opatrzonym czarnymi, grubymi, krótkimi szczecinkami. Edeagus z głęboko rozdwojonym wyrostkiem brzusznym[1].

Chrząszcz endemiczny dla Nepalu, znany wyłącznie z dojrzałego lasu mieszanego w dystrykcie Taplejung, na wysokości 2300–2500 m n.p.m.[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Volker Assing. A revision of East Palaearctic Lobrathium (Coleoptera: Staphylinidae: Paederinae). „Bonn zoological Bulletin”. 61 (1), s. 49-128, 2012.