Lodowiec Folgefonna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bondhusbreen – jęzor lodowca Folgefonna

Lodowiec Folgefonnalodowiec znajdujący się na terenie Hordaland w Norwegii. Jego powierzchnia wynosi 214 km², co daje mu trzecie miejsce pod względem wielkości (zaraz po Jostedalsbreen i Vestre Svartisen). Lodowiec dzieli się na następujące części: północna Folgefonna 25  km², środkowa Folgefonna 9  km² i południowa Folgefonna 180 km².

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Lodowiec jest położony górskim rejonie na Półwyspie Folgefonna pomiędzy Sørfjord na wschodzie, Åkrafjord na południu i Hardangerfjord na zachodzie. Lodowiec leży na terenie gmin Jondal, Ullensvang, Odda, Etne i Kvinnherad, które należą do Hordaland Fylke.

Najwyższy punkt lodowca jest położony na wysokości 1662 m n.p.m., a najniższy 400 m n.p.m. Folgefonna ma wiele języków, m.in. Bondhusbreen, Blomsterskardsbreen i Buerbreen.

Park Narodowy Folgefonna[edytuj | edytuj kod]

Od 29 kwietnia 2005 Folgefonna jest 25. parkiem narodowym w Norwegii. Park obejmuje swoim obszarem cały lodowiec wraz z otaczającymi go krainami, co daje mu powierzchnię 545,2  km².

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Lodowiec Folgefonna nie jest pozostałością żadnego ze zlodowaceń. Po zakończeniu ostatniego zlodowacenia lód szybko się wycofał i cały się stopił. Dopiero 5000 lat temu, podczas okresu niskich temperatur i wysokich opadów utworzyła się północna część lodowca (Nordre Folgefonna). Pozostałe części lodowca pochodzą z tego samego okresu i powstały w podobny sposób.

Tunel Folgefonna (Folgefonntunellen)[edytuj | edytuj kod]

W górach, pod lodowcem wybudowano tunel, długości 11,13km (bezpłatny), który został otwarty w 2001 roku. Tunel łączy gminy Kvinnherad i Odda.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]