Lumina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lumina
Ilustracja
Pulpit Lumina w systemie TrueOS
Autor Ken Moore
Pierwsze wydanie 2014
Aktualna wersja stabilna 1.6.0 (29 stycznia 2019)
Język programowania C++
System operacyjny POSIX
Rodzaj środowisko graficzne
Licencja BSD
Strona internetowa

Lumina - środowisko graficzne dla systemów BSD i GNU/Linux, bazujące na bibliotece Qt. Tworzone głównie z myślą o systemie TrueOS, jednak jest również dostępne dla wielu dystrybucji Linuxa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt został zapoczątkowany w 2012 roku przez Kena Moore'a, jednego z deweloperów systemu PC-BSD. Pierwotnie miał to być jedynie zestaw pomocniczych narzędzi dla Fluxboxa, jednak koncepcja spodobała się jego bratu Krisowi - założycielowi i również współtwórcy w/w dystrybucji BSD - który zaproponował możliwość przechowywania źródeł projektu w repozytorium tegoż systemu. Chciał w ten sposób udostępnić Luminę liczniejszemu gronu użytkowników. Od tego momentu rozwój zaczął przebiegać bardzo prężnie, choć jak przyznaje sam autor, był on utrzymywany w możliwe największej dyskrecji. W kwietniu 2014 na blog z informacjami o aktualizacjach trafiła przypadkowo informacja na temat tego projektu (figurował on już wówczas w systemie portów). Społeczność PC-BSD na wieść o tym wyraziła duży entuzjazm - jest to bowiem pierwszy pulpit rozwijany niezależnie na zasadach BSD. Obecnie jest to domyślne środowisko graficzne systemu TrueOS.

Cechy projektu[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja Luminy opiera się w dużej mierze na zasadzie KISS. Środowisko napisano korzystając bezpośrednio z biblioteki Qt, bez użycia dodatkowych frameworków udostępnianych w ramach innych pulpitów (jak np. KDE Framework). Lumina jest również niezależna od popularnych usług do zarządzania systemem - zamiast wykorzystywać pośredniczące narzędzia typu ConsoleKit, PolicyKit, DBus czy systemd, posiada ona własny moduł komunikacyjny. Dzięki temu środowisko można stosunkowo łatwo dostosowywać do różnych platform, a pisanie rozszerzeń wymaga mniejszej liczby zależności. Autorzy skupiają się na tworzeniu modularnego i elastycznego interfejsu użytkownika, jednocześnie unikając dołączania do niego narzędzi służących szerszej konfiguracji systemu.

Aktualnie pulpit wciąż korzysta z menedżera okien Fluxbox, jednak trwają prace nad stworzeniem dedykowanego rozwiązania opartego na Qt. Na obecną chwilę oprogramowanie zostało przetłumaczone na język polski w 92%.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]