Przejdź do zawartości

Mączniak prawdziwy koniczyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Objawy choroby na liściach koniczyny

Mączniak prawdziwy koniczyny (ang. powdery mildew of clover, powdery mildew of legumes)[1]grzybowa choroba koniczyny Trifolium wywoływana przez mączniakowce. Jej głównym sprawcą jest Erysiphe trifolii[2], ale pewną rolę odgrywa także Erysiphe pisi[3]. Choroba należy do grupy mączniaków prawdziwych[4].

Występowanie i szkodliwość

[edytuj | edytuj kod]

Choroba występuje we wszystkich rejonach świata, w których uprawia się koniczynę[2]. Rozwija się także na licznych gatunkach roślin z rodziny motylkowatych, zarówno uprawianych, jak i dziko rosnących[5]. W Polsce jest pospolita. Powoduje straty w uprawach, gdyż liście i kwiatostany porażonych roślin przedwcześnie zasychają. Następuje obniżenie plonu[2].

Objawy

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym objawem choroby jest delikatny biały nalot na górnej powierzchni liści, łodyg i kwiatostanów. Początkowo są to niewielkie plamy, które jednak stopniowo rozrastają się i w końcu pokrywają całą powierzchnię. Jest to grzybnia patogenu. W połowie lata nalot zmienia barwę na szarą – na grzybni pojawiają się bowiem bardzo liczne i bardzo drobne owocniki zwane klejstotecjami. Powstają w nich zarodniki płciowe – askospory[2].

Epidemiologia

[edytuj | edytuj kod]

Patogen zimuje w postaci grzybni i klejstotecjów na pozostałych na polu resztkach porażonych roślin. Na wiosnę wytwarza trzonki konidialne, na których powstają zarodniki bezpłciowe – konidia. To one przenoszone przez wiatr dokonują infekcji pierwotnej zakażając młode rośliny. Zarodnikowanie nasila się przy temperaturze powyżej 15° C[2].

Ochrona

[edytuj | edytuj kod]

Mączniak prawdziwy koniczyny jest zwalczany przez opryskiwanie plantacji związkami siarki (Siarkol Extra 80 WP) i innymi fungicydami przeznaczonymi do zwalczania tej choroby. Przy częstym występowaniu choroby jedynym ratunkiem jest uprawa odmian odpornych, np. wśród koniczyn jest to 'Etos 4×'[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. EPPO Global Database. [dostęp 2018-08-29].
  2. a b c d e f Zofia Fiedorow, Barbara Gołębniak, Zbigniew Weber: Choroby roślin rolniczych. Poznań: Wyd. AR Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, 20089. ISBN 978-83-7160-468-3.
  3. Plant parasites of Europe. [dostęp 2018-08-28]. (ang.).
  4. Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
  5. Mycobank. Erysiphe trifolii. [dostęp 2016-09-26].