MF Stena Scandinavica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stena Scandinavica
Ilustracja
Poprzednie nazwy

Stena Germanica

Następne nazwy

Stena Spirit

Bandera  Szwecja
Port macierzysty Nassau
Armator Stena Line
Dane podstawowe
Typ prom pasażersko-samochodowy
Historia
Stocznia Stocznia Gdańska
Data wodowania 1983
Dane techniczne
Liczba pasażerów 2208 w chwili zdania statku, później zmniejszono do 1700
Długość całkowita (L) 175 m
Szerokość (B) 28,5 m
Zanurzenie (D) 6,65 m
Pojemność 39 169 RT
Napęd mechaniczny
Silnik 4 x Sulzer 16ZV 40/48 Sulzer/Zgoda , 29 400kW/39 424KM
Liczba śrub napędowych 2 sztuki typuE 175/4.F500 o średnicy 5100 mm wykonane w Zamech Elbląg
Prędkość maks. 21,5 w.

MF Stena Scandinavica - jest dużym promem, jednym z obsługiwanych przez Stena Line, pływającym pomiędzy Gdynią a Karlskroną[1]. Statek został zwodowany w 1983 roku jako MF Stena Germanica, jednak ze względu na problemy stoczni Gdańskiej w której był budowany, zakończenie zostało opóźnione i dopiero w 1988 roku wszedł do służby jako MF Stena Scandinavica. Obecnie statek pływa, jako MF Stena Spirit, pod banderą Wysp Bahama, a jego port macierzysty to Nassau.

Początkowo pływał na trasie łączącej porty Niemiec i Szwecji. Linia ta była obsługiwana dodatkowo przez siostrzany prom MF Stena Germanica. Na przełomie lat 2010/2011, po gruntownej modernizacji, przeniesiono oba promy na linię pomiędzy Gdynią, a Karlskroną w Szwecji. Na dotychczasowej trasie zostały zastąpione przez jednostki MF Stena Britannica oraz MF Stena Hollandica, które uprzednio obsługiwały linię pomiędzy Hoek van Holland w Holandii i Harwich w Wielkiej Brytanii.

Zmiany nazw promów armatora Stena Line (wybierane na drodze konkursów) wiążą się z liniami, na których kursują. I tak (przykładowo) między portami skandynawskimi krążą promy o nazwach Stena Danica, Stena Nordica czy Stena Saga; porty brytyjskie i holenderskie obsługują Stena Britannica i Stena Hollandica, zaś skandynawskie i niemieckie Stena Scandinavica i Stena Germanica. Dla połączeń z Gdynią wybrano nazwy „zjawiskowe”: Stena Vision i Stena Spirit.

Przypisy

  1. Stena Spirit | Gdynia - Karlskrona | Stena Line, www.stenaline.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).