Madajka (Tatry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok z Zuberca

Madajka (słow. Madajka) – dolne zakończenie grzbietu Redykalni w słowackich Tatrach Zachodnich[1]. Jest to niski i całkowicie zalesiony grzbiet, na polskiej mapie nazywany Wierchem Madajka. Opada w północnym kierunku na Polanę Brestową i oddziela dolinę Stefkowskiego Potoku od dolnej części doliny Mącznicy. W zachodnim kierunku odchodzi od Madajki wzgórze Przełaz. Oddziela je płytka przełęcz[2]. Zbudowany jest ze skał węglanowych i dobrze rozwinięte są w nim zjawiska krasowe. Jednym z przejawów tych zjawisk jest duża Jaskinia Brestowa występująca w dolnych stokach Madajki[1].

Na zachodnich, opadających do doliny Stefkowskiego Potoku stokach Madajki znajdował się dawniej jeden z dwóch wyciągów narciarskich (drugi był nieco wyżej, na stokach opadających z Redykalni do Doliny Przybyskiej). Obecnie wyciągów już nie ma, ale wyręby pod trasy zjazdowe jeszcze nie zarosły lasem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Marian Kunicki, Tadeusz Szczerba: Tatry Zachodnie. Słowacja. Kraków: PTTK „Kraj”, 1992. ISBN 83-7005-248-7.
  2. Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.
  3. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2012-01-10].