Magazyn Przyrodniczy „Salamandra”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Magazyn Przyrodniczy Salamandra
Częstotliwość półrocznik
Państwo  Polska
Wydawca Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
Rodzaj czasopisma ochrona przyrody
Pierwszy numer 1994
Redaktor naczelny Adriana Bogdanowska
Format A4
ISSN 1732-0127
Strona internetowa

Magazyn Przyrodniczy „Salamandra”czasopismo popularnonaukowe, wydawane od roku 1994 (wcześniej, w październiku 1993 r. wyszedł czterostronicowy numer zerowy[1]) przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” jako półrocznik. Wśród jego czytelników są m.in. liczne instytucje i osoby zajmujące się ochroną przyrody, edukacją ekologiczną, szeroko pojętą turystyką przyrodniczą, a także miłośnicy przyrody.

Celem wydawania Magazynu Przyrodniczego Salamandra jest popularyzowanie wiedzy na temat przyrody oraz jej ochrony, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rzadkich i zagrożonych oraz cennych pod względem przyrodniczym obszarów, a także kształtowanie korzystnych dla przyrody postaw i zachowań.

Poziom i język artykułów jest dobierany w taki sposób, aby przy zachowaniu pełnej poprawności merytorycznej większość tekstów była zrozumiała dla niebiologów o wykształceniu na poziomie gimnazjum, a jednocześnie aby także przyrodnicy znajdowali w czasopiśmie interesujące treści.

Szeroki krąg odbiorców dotyczy także większości innych działań edukacyjnych PTOP „Salamandra”. Osoby zaangażowane w ich realizację (większość z nich współpracuje z Magazynem pisząc artykuły) mają wieloletnie doświadczenie w popularyzowaniu wiedzy przyrodniczej.

Czasopismo „Salamandra” realizuje cel edukacji ekologicznej podjętej przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Publikuje artykuły na temat flory i fauny, głównie polskiej. Ukazuje istniejące zagrożenia dla środowiska naturalnego. Przedstawia aktualne przepisy prawne w zakresie ochrony przyrody. Patronuje wielu imprezom, konkursom i wydawnictwom. Na jego łamach corocznie publikowane są m.in. wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO. Redaktor naczelną od 2004 roku jest Adriana Bogdanowska.

W magazynie ukazuje się także komiks dla dzieci, którego autorami są Sławek Kiełbus (rysunki) i Maciej Kur (scenariusz).

Od 1994 r. wychodził pod nazwą Biuletyn PTOP "Salamandra", w formacie B5, bez druku w kolorze (z wyjątkiem okładki) i dystrybuowany był przede wszystkim w obrębie samej organizacji. Pod obecną nazwą zaczął się ukazywać u schyłku 2003 r. i wtedy też określono, że będzie półrocznikiem. Od 2009 r. wydawany jest w formacie A4. Stopniowo zwiększa się liczba stron w numerze[2] (wydanie z 1994 r. miało ich 17[3], nr 2/2018 - 80 str.).

Przypisy

  1. Bogdanowska A., 2013: Od redakcji. Salamandra 2/2013, wewnętrzna strona okładki.
  2. Bogdanowska A., 2018: Mamy już prawie 25 lat! Salamandra, 2/2018 (46) (wewnętrzna przednia okładka)
  3. Bogdanowska 2018

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]