Magazyn Przyrodniczy „Salamandra”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magazyn Przyrodniczy Salamandra
Częstotliwość

półrocznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”

Pierwszy numer

1994

Redaktor naczelny

Adriana Bogdanowska

Format

A4

ISSN

1732-0127

Strona internetowa

Magazyn Przyrodniczy „Salamandra”czasopismo popularnonaukowe, wydawane od roku 1994 (wcześniej, w październiku 1993 r. wyszedł czterostronicowy numer zerowy[1]) przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” jako półrocznik. Wśród jego czytelników są m.in. liczne instytucje i osoby zajmujące się ochroną przyrody, edukacją ekologiczną, szeroko pojętą turystyką przyrodniczą, a także miłośnicy przyrody.

Celem wydawania Magazynu Przyrodniczego Salamandra jest popularyzowanie wiedzy na temat przyrody oraz jej ochrony, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rzadkich i zagrożonych oraz cennych pod względem przyrodniczym obszarów, a także kształtowanie korzystnych dla przyrody postaw i zachowań.

Poziom i język artykułów jest dobierany w taki sposób, aby przy zachowaniu pełnej poprawności merytorycznej większość tekstów była zrozumiała dla niebiologów o wykształceniu na poziomie gimnazjum, a jednocześnie aby także przyrodnicy znajdowali w czasopiśmie interesujące treści.

Szeroki krąg odbiorców dotyczy także większości innych działań edukacyjnych PTOP „Salamandra”. Osoby zaangażowane w ich realizację (większość z nich współpracuje z Magazynem pisząc artykuły) mają wieloletnie doświadczenie w popularyzowaniu wiedzy przyrodniczej.

Czasopismo „Salamandra” realizuje cel edukacji ekologicznej podjętej przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Publikuje artykuły na temat flory i fauny, głównie polskiej. Ukazuje istniejące zagrożenia dla środowiska naturalnego. Przedstawia aktualne przepisy prawne w zakresie ochrony przyrody. Patronuje wielu imprezom, konkursom i wydawnictwom. Na jego łamach corocznie publikowane są m.in. wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO. Redaktor naczelną od 2004 roku jest Adriana Bogdanowska.

W magazynie ukazuje się także komiks dla dzieci, którego autorami są Sławek Kiełbus (rysunki) i Maciej Kur (scenariusz).

Od 1994 r. wychodził pod nazwą Biuletyn PTOP „Salamandra”, w formacie B5, bez druku w kolorze (z wyjątkiem okładki) i dystrybuowany był przede wszystkim w obrębie samej organizacji. Pod obecną nazwą zaczął się ukazywać u schyłku 2003 r. i wtedy też określono, że będzie półrocznikiem. Od 2009 r. wydawany jest w formacie A4. Stopniowo zwiększa się liczba stron w numerze[2] (wydanie z 1994 r. miało ich 17[3], nr 2/2018 – 80 str.).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bogdanowska A., 2013: Od redakcji. Salamandra 2/2013, wewnętrzna strona okładki.
  2. Bogdanowska A., 2018: Mamy już prawie 25 lat! Salamandra, 2/2018 (46) (wewnętrzna przednia okładka).
  3. Bogdanowska 2018.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]