Malý Manín

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Malý Manín

Malý Manín (812 m n.p.m.) – szczyt w Sulowskich Wierchach w Górach Strażowskich na Słowacji.

Wraz z Veľkim Manínen (891 m n.p.m.), od którego oddziela go na południu Wąwóz Maniński, tworzy wyodrębniająca się grupę górską, wysuniętą od głównego ciągu Sulowskich Wierchów blisko 4 km na zachód, w kierunku doliny Wagu.

Malý Manín ma kształt wielkiej kopy, wydłużonej w kierunku północ-południe, o długości ok. 2 km i szerokości ok. 1 km. Jego stoki wschodnie budują wapniste zlepieńce, piaskowce i iłowce z okresu od górnej jury (tyton) do dolnej kredy (apt), natomiast stoki zachodnie - nieco starsze wapienie, zlepieńce, piaskowce i radiolaryty jurajskie z okresu od hettangu do tytonu[1]. Skały te, zwłaszcza na stokach wschodnich i południowych masywu, wychodzą na powierzchnię w postaci licznych progów, ścian i baszt skalnych. Podnóża masywu od strony zachodniej budują utwory fliszowe pasma skałkowego (piaskowce, iłowce, margle, zlepieńce), natomiast od strony wschodniej - podobne utwory, zaliczane już jednak do fliszu Karpat Centralnych[1].

Góra porośnięta jest lasem bukowym, a na skałach występuje bogata roślinność wapieniolubna. Znaczną część Malego Manína obejmuje rezerwat przyrody Manínska úžina. Ze skał na szczycie góry roztacza się widok na dolinę Wagu i wznoszące się za nią pasma Jaworników. Na Malý Manín nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mapa geologiczna Słowacji. Geoportál ŠGÚDŠ. [dostęp 2023-04-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Vavrík Bartolomej – Vavríková Eta i in.: Strážovské vrchy. Turistický sprievodca ČSSR č. 19, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1985, brak ISBN.
  • Strážovské vrchy. Trenčianske Teplice. Turistická mapa 1:50 000, nr 119. Wydanie 5; wyd. VKÚ Harmanec, 2009, ISBN 978-80-8042-567-8.