Maria Grazia Tarallo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiona
Maria od Męki Tarallo
Maria Grazia Tarallo
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 września 1866
Barra Neapol

Data śmierci

27 lipca 1912

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

14 maja 2006
przez Benedykta XVI

Maria Grazia Tarallo (ur. 23 września 1866 w Barra we Włoszech, zm. 27 lipca 1912) – włoska zakonnica, mistyczka, stygmatyczka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 23 września 1866 roku w wielodzietnej rodzinie w miejscowości Barra niedaleko Neapolu. Jej rodzicami byli Leopoldo Tarallo i Concetta Borriello. Została ochrzczona następnego dnia w kościele Avio Gratia Plena[1].

Mając 22 lata poczuła powołanie do życia zakonnego, jednak jej ojciec był temu przeciwny. Zamierzał wydać ją za mąż za Raffaele Aruta, jednak ten zmarł, zanim skonsumowali swoje małżeństwo[2].

1 czerwca 1891 roku wstąpiła do zgromadzenia Sióstr od Ukrzyżowania Adoratorek Eucharystii w Barrze, gdzie przyjęła imię Maria od Męki. Była mistyczką, miała dar ekstazy, jasnowidzenia, otrzymała również stygmaty, a także była dręczona fizycznie przez szatana. Sama określała siebie tymi słowami[3]:

Mam na imię Maria od Męki Pańskiej i muszę się upodobnić do mojego Mistrza

Twierdziła, że dzięki ofiarowaniu siebie będzie mogła przyczynić się do nawrócenia grzeszników[3]:

Chcę być święta — mówiła — i kochać Jezusa w Eucharystii, współcierpieć z Chrystusem ukrzyżowanym i dostrzegać Go w moich braciach i siostrach

Zmarła, 27 lipca 1912 roku mając zaledwie 45 lat, w opinii świętości. W swoim duchowym testamencie pozostawiła współsiostrom zachętę[3]:

Zachęcam was do wytrwania w wierności regule, w ochoczym posłuszeństwie, a szczególnie do codziennej adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Kochajcie Jezusa w Eucharystii, nigdy nie zostawiajcie Go samego, nie zasmucajcie Go i nie sprawiajcie Mu zawodu!

Dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o heroiczności cnót służebnicy Bożej został podpisany przez Jana Pawła II 19 kwietnia 2004 r. Została beatyfikowana przez papieża Benedykta XVI 14 maja 2006 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beata Maria della Passione (Maria Grazia Tarallo) [online], Santiebeati.it [dostęp 2022-08-08].
  2. Maria Grazia Tarallo [online], University of Antwerp - Stigmatics - MediaHaven [dostęp 2022-08-08] (ang.).
  3. a b c Fundacja Opoka, Bł. Maria od Męki Pańskiej [online], Fundacja Opoka, 13 września 2007 [dostęp 2022-08-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]