Maria Teresa Sabaudzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Teresa Sabaudzka
Maria Teresa di Savoia.jpg
Księżna Lukki
Okres panowania od 13 marca 1824
do 17 grudnia 1847
Księżna Parmy
Okres panowania od 17 grudnia 1847
do 17 maja 1849
Dane biograficzne
Dynastia sabaudzka
Urodzona 19 września 1803
w Rzymie
Zmarła 16 lipca 1879
w Lukce
Ojciec Wiktor Emanuel I
Matka Maria Teresa Habsburg-Este
Mąż Karol II Parmeński
Dzieci Ludwika
Karol
Odznaczenia
Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Maria Teresa Ferdinanda Felicitas Gaetana (ur. 19 września 1803 w Rzymie; zm. 16 lipca 1879 w Lukce) – księżniczka Sabaudii, księżna Lukka, potem księżna Parmy.

Biografia[edytuj]

Maria Teresa była córką Wiktora Emanuela I, króla Sardynii, księcia Sabaudii, Piemontu i Aosty, oraz jego żony Marii Teresy Habsburg-Este. Urodziła się w rzymskim Palazzo Colonna. Miała siostrę bliźniaczkę – Marię Annę. Obydwie zostały ochrzczone przez papieża Piusa VII. Ich rodzicami chrzestnymi byli dziadkowie ze strony matki – arcyksiążę Ferdynand Habsburg i Maria Beatrycze d'Este. W Museo di Roma znajduje się obraz upamiętniający chrzest[1].

Maria Teresa spędziła większość dzieciństwa w Cagliari na Sardynii, gdzie jej rodzina schroniła się przed armią Napoleona. W 1814 jej ojciec został przywrócony na tron Piemontu i rodzina wróciła do Turynu. 5 września 1820 w Lukce wyszła za mąż za Karola Parmeńskiego, księcia Lukki, byłego króla Etrurii (1803-1807). Para była źle dobrana; Maria Teresa była bardzo religijna i przywiązana do religii katolickiej, jej mąż dbał tylko o przyjemności i nie lubił obowiązków związanych ze sprawowaniem władzy. Większość czasu małżonkowie spędzali osobno.

Maria Teresa i jej mąż mieli dwójkę dzieci:

13 marca 1824 zmarł teść Marii Teresy, a jej mąż został księciem Lukki – „Karolem I”. Maria Teresa została księżną Lukki. 17 grudnia 1847 zmarła cesarzowa Maria Ludwika Austriaczka i na podstawie postanowień kongresu wiedeńskiego, Karol wymienił księstwo Lukka na swoje ojczyste księstwo Parmy i został księciem „Karolem II”. Maria Teresa została księżną Parmy. Już w marcu 1848 w Parmie wybuchła rewolucja, która obaliła jej męża, a w marcu 1849 Karol II oficjalnie zrzekł się tronu na rzecz syna, Karola III.

Maria Teresa większość życia spędziła w willi w Viareggio. Potem przeniosła się do willi w San Martino Vignale, na wzgórzach na północ od Lukki – willa ta wciąż jest nazywana Tenuta Maria Teresa na jej cześć. W tej willi Maria Teresa zmarła. Została pochowana na cmentarzu Verano w Rzymie. Jej mąż zmarł w 1883.

Przypisy