Mariner 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mariner 1
Ilustracja
Schemat sondy Mariner 1
Inne nazwy

Mariner R-1, F00205

Zaangażowani

NASA (USA)

Indeks COSPAR

1962-F07

Rakieta nośna

Atlas Agena B

Miejsce startu

Cape Canaveral Space Force Station, USA

Cel misji

Wenus

Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Początek misji

22 lipca 1962 (09:21:23 UTC)

Koniec misji

22 lipca 1962

Wymiary
Kształt

heksagonalny

Wymiary

dł. 3,66 m, szer. 1,04 m (bez paneli słonecznych), rozp. paneli słonecznych 5,05 m

Masa całkowita

202,8 kg

Mariner 1 (R-1) – pierwsza sonda kosmiczna programu Mariner amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Planowanym celem lotu była planeta Wenus. Rakieta nośna z sondą na pokładzie została zniszczona 293 sekundy po starcie, który odbył się 22 lipca 1962, o godzinie 09:21:23 GMT, z Cape Canaveral. W katalogu COSPAR oznaczony jako 1962-F07.

Start Marinera 1 przy użyciu rakiety Atlas Agena B

Katastrofa z powodu kreski[edytuj | edytuj kod]

Niepowodzenie misji miało dwie niezależne przyczyny: awaria anteny i błąd oprogramowania przygotowanego na wypadek tejże awarii.

Zaraz po starcie okazało się, że antena rakiety Atlas Agena B odbierająca komendy kierujące z Ziemi działa znacznie poniżej wymaganych parametrów. Spowodowało to, że w pewnym momencie rakieta przestała odbierać komendy sterujące. Konstruktorzy przewidzieli taki scenariusz wydarzeń. W takim wypadku, komputer pokładowy miał ignorować zaszumiony lub nieprawidłowy sygnał z anteny i wykonać program lotu zachowany w pamięci. Misja prawdopodobnie zakończyłaby się sukcesem, gdyby nie trywialny błąd w tymże programie. Program kierujący rakietą zawierał błąd, który został popełniony na etapie odręcznego przepisywania jednego z równań. Przepisujący przegapił kreskę w równaniu na wartość zaokrąglonej pochodnej w czasie n-tego promienia, Bez kreski oznaczającej funkcję wygładzenia, program traktował każdą minimalną zmianę wartości prędkości jako bardzo poważną, i wykonał serię gwałtownych manewrów doprowadzających rakietę do zejścia z kursu. W 293. sekundzie lotu, widząc nienormalne zachowanie się rakiety, oficer bezpieczeństwa kosmodromu wydał rakiecie sygnał samozniszczenia.

Planowaną misję wykonała potem identyczna sonda Mariner 2, którą wystrzelono 27 sierpnia 1962.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]