Marionnet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marionnet
Logo Marionnet
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Jean-Vincent Loddo, Luca Saiu
Platforma sprzętowa x86, x86_64
System operacyjny Linux
Język programowania OCaml 12,000 linii kodu
Pierwsze wydanie wiosna 2008
Aktualna wersja stabilna 0.60
Licencja GNU General Public License v2
Rodzaj wirtualizacja
Strona internetowa

Marionnet - wirtualne laboratorium sieci; umożliwia użytkownikom konfigurowanie i uruchamianie złożonych sieci komputerowych bez potrzeby fizycznego podłączania okablowania.

Wymaga zainstalowania na jednej maszynie, na której następnie odbywa się symulacja całej sieci Ethernet włączając komputery, routery, swiche i okablowanie. Jest również możliwe włączenie wirtualnej sieci do zewnętrznej fizycznej sieci.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Symulacja sieci w Marionnet

Głównym celem Marionnet jest dydaktyka sieci komputerowych w laboratoriach uniwersyteckich. System jest wykorzystywany na uniwersytetach we Francji. Jest bardzo łatwy w konfiguracji, szybki nawet przy skomplikowanych konfiguracjach. Posiada możliwość cofnięcia zmian w systemie plików maszyn wirtualnych.

Technologie bazowe[edytuj | edytuj kod]

Emulacja maszyn gości odbywa się w technologii User-mode Linux, która pozwala na uruchamianie wielu jąder w przestrzeni użytkownika jako zwykłych procesów.

Za łączenie maszyn UML w wirtualną sieć jest odpowiedzialny projekt Virtual Distributed Ethernet. Jego celem jest naśladowanie urządzeń typu kablel, switch, pozwalając również na symulowanie zakłóceń w łączach LAN/WAN.


Marionnet jest przykładem kompleksowej aplikacji napisanej w funkcjonalnym języku, za pomocą stosunkowo zaawansowanych technik programowania [6] .

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • GNS3 - darmowy symulator sieci