Marte Mæhlum Johansen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marte Mæhlum Johansen
Data i miejsce urodzenia 5 lipca 1997
 Norwegia
Klub Østre Toten Skilag
Debiut w PŚ 11.03.2018, Oslo (34. miejsce - 30 km F)
Pierwsze punkty w PŚ 8.12.2018, Beitostølen (24. miejsce - 15 km F)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata juniorów
Złoto Râșnov 2016 5 km s.klasyczny
Złoto Park City 2017 10 km bieg łączony
Srebro Râșnov 2016 Sztafeta
Srebro Park City 2017 5 km s.dowolny
Olimpijski festiwal młodzieży Europy
Złoto Steg 2015 7,5 km s.klasyczny
Srebro Steg 2015 Sztafeta mieszana

Marte Mæhlum Johansen (ur. 5 lipca 1997) – norweska biegaczka narciarska, złota medalistka mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na arenie międzynarodowej zadebiutowała 26 stycznia 2015 roku podczas dwunastej edycji zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w Stegu w Liechtensteinie. W pierwszym swoim starcie zdobyła złoty medal w biegu na 7,5 km stylem klasycznym.[1] W kolejnych startach w Stegu ukończyła na 7 miejscu bieg na 5 km stylem dowolnym, a także zajęła 5 miejsce w sprincie rozgrywanym techniką klasyczną. Swój udział w festiwalu zakończyła zdobyciem srebrnego medalu w mieszanym biegu sztafetowym.[2]

23 lutego 2016 na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym, w rumuńskim Râșnovie wywalczyła tytuł mistrzyni świata juniorów w biegu na 5 km stylem klasycznym.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
1.FIS gold medal.png 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 5 km stylem klasycznym 15:34,0 min
6. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem dowolnym 23:29,8 min +55,1 s Szwecja Ebba Andersson
2.FIS silver medal.png 26 lutego 2016 Rumunia Râșnov bieg sztafetowy 4×2,5 km[a] 22:30,7 min +0,6 s  Szwecja
8. 30 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:34,60 min Rosja Polina Niekrasowa
2.FIS silver medal.png 1 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 5 km stylem dowolnym 12:45,4 min +13,8 s Szwecja Ebba Andersson
1.FIS gold medal.png 3 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 10 km bieg łączony 27:17,3 min
11. 5 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow bieg sztafetowy 4×3,3 km[b] 34:45,3 min +2:59,9 min  Rosja

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
10. 23 stycznia 2019 Finlandia Lahti 10 km stylem dowolnym 25:57,3 min +1:14,2 min Rosja Marija Istomina
5. 25 stycznia 2019 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym (start masowy) 40:31,4 min +42,0 s Rosja Anna Żerebjatiewa

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2017/2018 niesklasyfikowana
2018/2019 81.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×7,5 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (10 km F) Toblach 16.12 (10 km F) Toblach 17.12 (10 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (10 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Val di Fiemme 6.01 (10 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (10 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (10 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (10 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km C) Falun 18.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 34 - - - - 0
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (10 km F) Lillehammer 2.12 (10 km C) LT Beitostølen 8.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (10 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (10 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (10 km F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (10 km C) Ulricehamn 26.01 (10 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (10 km C) Oslo 10.03 (30 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (10 km C) Québec 24.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - 69 45 35 42 24 - - - - - - - - - - - - - - - - 26 17 - - 47 - - - - 26
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Amalie Håkonsen Ous, Marte Mæhlum Johansen, Tiril Udnes Weng, Lotta Udnes Weng
  2. Skład drużyny: Mathilde Myhrvold, Kristine Stavås Skistad, Martine Lorgen Øvrebust, Marte Mæhlum Johansen

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Steg, Liechtenstein – Cross Country - 7.5 km Classic Girls – Results (ang.). eyofweb.testweb.at, 2015-01-26. [dostęp 2016-02-23].
  2. Steg, Liechtenstein – Cross Country - Mixed Relay 4x5 km C/F – Results (ang.). eyofweb.testweb.at, 2015-01-30. [dostęp 2016-02-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]