Mastercam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mastercam – program opracowywany od 1984 roku przez firmę CNC Software inc. w USA. Jego zadaniem jest szybkie przygotowanie modelu oraz automatyczne opracowanie kodu sterującego obrabiarką CNC. Jego rozwój uwzględnia kolejne wymagania i uwagi użytkowników, przez co znajduje coraz szersze kręgi zwolenników. Według pisma CIM Data MASTERCAM jest na pierwszym miejscu wśród zintegrowanych systemów CAD/CAM na PC pod względem liczby stanowisk na świecie.

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Mastercam jest to program CAD/CAM o budowie modułowej, skalowany do potrzeb i możliwości finansowych nabywcy. Tworzy geometrię, przygotowuje detale i gotowe rysunki, wizualizuje graficzną drogę narzędzia i generuje program NC. Mastercam wspomaga prace konstrukcyjne, 2 do 5 osiowe frezowanie, toczenie do 3 osi, 2 i 4 osiowe elektroerozyjne wycinanie drutowe. Każdy program technologiczny CAM zawiera środowisko CAD do importu, modyfikacji oraz samodzielnego projektowanie modeli 3D.

Mastercam jest programem dla technologów i konstruktorów. Bardzo istotnym elementem jest łatwość i szybkość opanowania zasad jego obsługi. Już jeden dzień szkolenia potrafi wprowadzić przeciętnego użytkownika w podstawy pracy z systemem i spowodować jego samodzielną pracę z modelami i programowanie obróbki CNC.

Kilka kliknięć myszą wystarczy, aby dla dowolnego modelu geometrycznego (stworzonego w Mastercamie lub zaimportowanego z innego systemu) stworzyć program obróbkowy na obrabiarkę NC zgodnie z wymaganą strategią obróbki. Tutaj system daje fascynujące możliwości dla wygody użytkownika posługując się stałym schematem postępowania. W praktyce oznacza to, że samodzielnie przygotowując pierwszy schemat obróbki podczas szkolenia, następne użytkownik będzie potrafił opracowywać samodzielnie.

Aktualną wersją jest Mastercam 2018[1]. Program umożliwia możliwość liczenia ścieżki CNC na wielu rdzeniach procesora.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]