Mauzoleum Ho Chi Minha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mauzoleum Hồ Chí Minha)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mauzoleum Ho Chi Minha[1] (wiet: Lăng Chủ tịch Hồ Chí Minh) – monumentalna budowla ulokowana na placu Ba Đình w Hanoi, w której spoczywa wietnamski przywódca Hồ Chí Minh, twórca Demokratycznej Republiki Wietnamu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mauzoleum Hồ Chí Minha

Prace nad mauzoleum rozpoczęły się 2 września 1973 r. jednak jego budowa formalnie została zainaugurowana 29 sierpnia 1975 r. Za inspirację posłużyło Mauzoleum Lenina w Moskwie, ale do budowli dodano też wiele elementów z typowo wietnamskiej architektury, jak chociażby pochyły dach. Fasadę wyłożono szarym granitem, a wnętrze szarymi, czarnymi i czerwonymi, gładkimi kamieniami. Na portyku mauzoleum umieszczono napis „Chủ tịch Hồ Chí Minh” (Przewodniczący Hồ Chí Minh). Zabalsamowane ciało przywódcy spoczywa w centralnej sali budynku, przy którym wartę pełni straż honorowa. Ciało leży w szklanym sarkofagu z przyćmionymi światłami.

Budowla mierzy 21,6 m wysokości i 41,2 m szerokości. Otaczają ją dwie schodkowe platformy widokowe. Plac przed mauzoleum podzielony jest na 240 zielonych kwadratów podzielonych ścieżkami. W ogrodach otaczających budynek rośnie prawie 250 gatunków roślin i kwiatów, które pochodzą z różnych regionów Wietnamu.

Zwiedzanie[edytuj | edytuj kod]

Mauzoleum wieczorem

Mauzoleum jest otwarte codziennie od 8 do 11, z wyjątkiem poniedziałków i piątków. Ponieważ miejsce to cieszy się dużą popularnością, odwiedzający często muszą stać w długiej kolejce. Służba i straż surowo egzekwują reguły zwiedzania, dlatego przed wejściem turyści muszą być stosownie ubrani (długie spodnie, zakryte ramiona), muszą również zostawić wszystkie swoje rzeczy i zachować ciszę. Wnoszenie kamer i aparatów jest zabronione, ale zdjęcia wolno robić przed mauzoleum. Choć do środka można wejść jedynie z portfelem, to często się zdarza, że znudzeni żołnierze przeszukują odwiedzających. Pod koniec każdego roku mauzoleum jest zamykane na dwa miesiące, kiedy to ciało Hồ Chí Minha jest zabierane do Moskwy na konserwacje[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim wprowadzony na 103. posiedzeniu KSNG.
  2. Wietnam 2004 (data dostępu: 2012-06-19)