Mauzoleum Mao Zedonga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mauzoleum Mao Zedonga

Mauzoleum Mao Zedonga, Miejsce Pamięci Przewodniczącego Mao (chin. upr. 毛主席纪念堂, chin. trad. 毛主席紀念堂, pinyin Máo Zhŭxí Jìniàntáng) – monumentalna budowla w centrum Pekinu, na placu Niebiańskiego Spokoju, będąca miejscem pochówku przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej, Mao Zedonga. Budowę mauzoleum rozpoczęto 14 listopada 1976 roku, nieco ponad dwa miesiące od śmierci Przewodniczącego i oddano do użytku 14 maja 1977 roku[1]. Budynek wznosi się na miejscu dawnej bramy Zhonghuamen[2].

Budowla ma kształt kwadratu i znajduje się na dwóch platformach, otoczona marmurowymi balustradami. Dach mauzoleum jest podwójny i opiera się na 44 granitowych słupach. W głównym holu budynku znajduje się zabalsamowane ciało Mao Zedonga w kryształowej trumnie umieszczonej na postumencie z czarnego marmuru. Wewnątrz budynku znajduje się także trzymetrowy posąg Przewodniczącego zasiadającego w fotelu.

Po rozpoczęciu reform w Chinach w 1978 r. uznano że budowa Mauzoleum była błędem, nie podjęto jednak decyzji o jego usunięciu uznając taki krok za bezcelowy i niekonieczny[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chairman Mao's Mausoleum (ang.). china-travel-tour-guide.com. [dostęp 20 lutego 2010].
  2. Frommer's Beijing. Hoboken, New York: Wiley Publishing, 2010, s. 52. ISBN 978-0-470-52566-1.
  3. Odpowiedzi na pytania włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci. W: Deng Xiaoping: Chiny na drodze reform w XXI wieku. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2007. ISBN 978-83-7441-729-7.Sprawdź autora:1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]