Megalestes major

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Megalestes major
Selys, 1862
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

ważki

Podrząd

ważki równoskrzydłe

Nadrodzina

Lestoidea

Rodzina

Synlestidae

Podrodzina

Megalestinae

Rodzaj

Megalestes

Gatunek

Megalestes major

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Megalestes majorgatunek ważki z rodziny Synlestidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany w 1862 roku przez Edmond de Sélysa Longchampsa[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Długość odwłoka samca wynosi od 48 do 54 mm, a samicy od 45 do 47 mm. Długość skrzydła tylnego u samca wynosi od 33 do 36 mm, a u samicy od 35 do 36 mm. Labium żółte, labrum metalicznie szmaragdowo-zielone, nasady żuwaczek cytrynowo-żółte, przedustek czarny, zaustek, czoło i ciemię metalicznie szmaragdowo-zielone z niebieskim połyskiem, widocznym pod pewnymi kątami. Oczy ciemnobrązowe, czułki czarne, rejon za oczami i potylica matowo-metalicznie zielone z miedzianym połyskiem. Przedtułów matowo metalicznie szmaragdowo-zielony, u wybarwionych osobników miejscowo purpurowawo-biały. Tułów błyszcząco metalicznie szmaragdowo-zielony z czarnymi elementami i jasnożółtą częścią metepimeronu. Odnóża od spodu jasnożółte, od przodu matowo czarne. Odwłok matowo metalicznie zielony z czarnymi i żółtymi elementami. Przydatki analne samca. czarne, szczypcowate, stykające się wierzchołkami lub zachodzące na siebie, u nasady szersze i opatrzone kwadratowym wyrostkiem. Przydatki analne samicy krótsze, krótko-stożkowate, szeroko oddzielone, czarne. Pokładełko ciemnoczarniawo-brązowe z żółtą plamką[3].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Larwy tych ważek zasiedlają wolno płynące, bagniste strumienie o dnie piaszczystym lub żwirowym. Dorosłe osobniki przysiadają na roślinach w rejonie występowania larw lub na częściowo wynurzonych z wody kamieniach[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad o rozsiedleniu himalajskim, znany z indyjskich stanów Arunachal Pradesh, Asam, Dardżyling, Himachal Pradesh, Meghalaya, Mizoram, Pendżab, Sikkim i Uttarakhand oraz z Bhutanu, Nepalu, Mjanmy i Wietnamu. Dawniejsze rekordy z innych miejsc odnoszą się do innych przedstawicieli rodzaju[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Megalestes major, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  2. Schorr i inni: World Odonata List. 2011. [dostęp 2011-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 sierpnia 2010)]. (ang.).
  3. F. C. Fraser: Odonata Vol. I. London: Taylor and Francis, 1933, s. 21, seria: The Fauna of British India, including Ceylon and Burma.