Metro w Ankarze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metro w Ankarze
metro
Logotyp
Logo metra
ilustracja
Państwo

 Turcja

Lokalizacja

Ankara

Operator

Electricity, Gas, Bus General Directorate (EGO)

Liczba linii

4

Lata funkcjonowania

od 1996

Dzienna
liczba pasażerów

Ankaray
175,000
Ankara Metro
135.660
(49.515.573 rocznie w 2006)

Infrastruktura
Długość sieci

55,1 km

Napięcie zasilania

trzecia szyna =750V

Liczba stacji

45

Strona internetowa
Portal Transport szynowy
Sieć szybkiego transportu w Ankarze.
Stacja metra Yenimahalle.

Metro w Ankarze (tr. Ankara Metrosu) – system podziemnej kolei miejskiej działający w Ankarze, stolicy Turcji. Obecnie składa się z czterech linii: lekkiej kolei Ankaray, linii Batıkent Metrosu (M1), oraz dwóch linii otwartych w 2014Koru Metrosu (M2) i Törekent Metrosu (M3). Piąta linia (M4) jest obecnie w budowie.

Ankaray[edytuj | edytuj kod]

Ankaray to system "Lekkiego Metra", był pierwszą częścią sieci nowoczesnego transportu. Ankaray zostało zbudowane w ciągu w latach 1992-1996 przez konsorcjum na czele którego stał Siemens. Linia przebiega z zachodu na wschód od stacji AŞTİ (Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi – Międzymiejski Terminal Autobusowy w Ankarze) do Dikimevi na dystansie 8.7 km, z których 8 km znajduje się pod ziemią. linię obsługuje 11 pociągów, każdy składający się z trzech wagonów, o całkowitej długości 77 metrów. Każdy pociąg posiada 180 siedzeń i mieści maksymalnie 600 pasażerów. Na trasie znajduje się 11 stacji.

Ankaray obsługują pojazdy Siemens-Adtranz-AnsaldoBreda, które są w stanie osiągnąć prędkość 80 km/h i są wyposażone w system hamowania rekuperacyjnego. Planowanie jest wydłużenie liniiAnkaray do długości 22 km. Ostatecznie linia ma osiągnąć zdolność do przewożenia 25.000 pasażerów na godzinę w jednym kierunku do roku 2015.

Ankara Metro[edytuj | edytuj kod]

Ankara Metro zostało uruchomione w 1997 na trasie z Kızılay (centrum miasta) do podmiejskiej dzielnicy Batıkent w kierunku północno-zachodnim. Linia ma długość 14,7 km (6,5 km pod ziemią, 4,5 km na powierzchni i 3,7 km na estakadach) i na jej trasie jest 12 stacji. Linie Ankara Metro obsługują zmodyfikowane wersje wagonów H-series firmy Bombardier Transportation, które pierwotnie były przeznaczone dla Miejskiego Systemu Transportu (UTDC) w Toronto. Na linii kursuje 108 wagonów zestawionych w 36 pociągów po 3 wagony każdy. Podczas godzin szczytu pociągi są złożone z 5 wagonów. Siedzenia są wykonane z twardego plastiku. Przewiduje się, że przepustowość linii Ankara Metro osiągnie poziom 58.000 pasażerów na godzinę w jednym kierunku w niedalekiej przyszłości.

W budowie są obecnie 3 linie metra w kierunku:

Obecne stacje[edytuj | edytuj kod]

Linia Ankaray[edytuj | edytuj kod]

Linia Metro[edytuj | edytuj kod]

Kolej miejska[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]