Mgliści Poeci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mgliści Poeci (chiń.: 朦胧诗人; pinyin: Ménglóng Shīrén) to chińska grupa poetycka, która zaistniała w czasie odwilży po restrykcjach jakie nastąpiły w czasie rewolucji kulturalnej. Nazwa grupy bierze się z tego, że ich działalność była oficjalnie potępiona jako niewyraźna (mglista), co wynikało z jej ukrytych znaczeń i dwuznaczności. "Tubą" ruchu było czasopismo Jintian (chiń.: 今天; pinyin: Jīntiān; dosł. „Dzisiaj”), wychodzące w latach 1978-1980, kiedy to zakazano jego dalszej publikacji.

Do czołówki Mglistych Poetów zalicza się Bei Dao, Gu Cheng, Duo Duo, i Yang Lian, którzy wyemigrowali po wydarzeniach na Placu Tian’anmen w roku 1989. Reszta "mglistych", jak Mang Ke czy Shu Ting pozostali w Chinach. Wydawanie Jintian wznowiono w Szwecji w 1990 roku. Szybko stało się ono forum emigracyjnych pisarzy chińskich.

Twórczość "mglistych" miała ogromny wpływ na teksty pierwszych chińskich muzyków rockowych takich jak Cui Jian.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barnstone, Tony, ed. (1993). Out of the Howling Storm: The New Chinese Poetry. Middletown, Connecticut: Wesleyan University Press. ​ISBN 0-8195-1210-9​.
  • Jones, Andrew F. (1992). Like a Knife: Ideology and Genre in Contemporary Chinese Popular Music. Cornell East Asia series, no. 57. Ithaca, New York: East Asia Program, Cornell University. ​ISBN 0-939657-57-0​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]